هزاران پناهجو در مرز بلاروس با لهستان

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا همزمان با تلاش هزاران پناهجو برای عبور از مرز بلاروس با این اتحادیه و ورود به خاک لهستان از کشورهای عضو اتحادیه خواست تا تحریم‌های جدیدی را علیه مینسک به اجرا بگذارند.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا استفاده از پناهجویان به عنوان «ابزاری برای دستیابی به هدف سیاسی» را «غیرقابل قبول» توصیف کرد. وی افزود که بروکسل علاوه بر بررسی وضع تحریم‌های جدید علیه مینسک، راه‌های تحریم شرکت‌های هواپیمایی کشورهای ثالث که پناهجویان را به بلاروس منتقل می‌کنند مدنظر قرار خواهد داد.

اتحادیه اروپا دولت الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس را به انتقال پناهجویان خاورمیانه با هدف ایجاد بحران در مرز با کشورهای عضو اتحادیه اروپا (لیتوانی، لتونی و لهستان) متهم می‌کند. مینسک این اتهام را رد می‌کند.

وزیر دفاع لهستان روز دوشنبه گفت که ارتش و نیروهای وزارت کشور موفق شده‌اند تا با اولین تلاش پناهجویان در مرز با بلاروس برای ورود دسته‌جمعی به خاک لهستان مقابله کنند. سخنگوی دولت این کشور تعداد پناهجویانی را که در مرز تجمع کرده‌اند بین سه تا چهار هزار نفر اعلام کرد.

ورشو همچنین افراد مرتبط با سرویس مخفی دولت بلاروس را به نقش‌آفرینی در تلاش برای ورود غیرقانونی پناهجویان به داخل خاک لهستان متهم کرد. ماتئوش موراویتسکی، نخست‌وزیر لهستان در همین راستا روز سه‌شنبه گفت که بحران کنونی «ثبات و امنیت کل اتحادیه اروپاهزاران پناهجو در مرز بلاروس با لهستان» را تهدید می‌کند.

در مقابل وزارت دفاع بلاروس در مورد ادعاهای ورشو اعلام کرد که اتهام‌های مطرح شده از نظر مینسک «بی پایه و اساس» است. این وزارتخانه همچنین لهستان را متهم کرد که از قصد تنش بین دو کشور را افزایش داده است.

امریکا نیز در واکنش به بحران در مرز بلاروس و لهستان روز دوشنبه «سوءاستفاده سیاسی» از افراد آسیب‌پذیر از سوی حکومت بلاروس را محکوم کرد. ناتو هم استفاده دولت الکساندر لوکاشنکو از پناهجویان را «غیرقابل پذیرش» خواند و خواستار احترام به «حقوق بین‌الملل» شد.

از سوی دیگر هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان از اتحادیه اروپا خواست تا برای رسیدگی با وضعیت کنونی «جبهه‌ای متحد» شکل دهد. وی تاکید کرد که ورشو و برلین به تنهایی قادر به رویارویی با شرایط به وجود آمده نیستند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *