عفو بین‌الملل: زنان قربانی خشونت در افغانستان به حال خود رها شده‌اند

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی گفته‌است که خدمات ضروری و حفاظتی برای زنان و دختران قربانی خشونت مبتنی بر جنسیت، پس از تسلط طالبان از بین رفته‌ و این زنان رها شده‌اند.
طبق گزارش این سازمان که امروز (دوشنبه، ۱۵ قوس) منتشر شد، با روی کارآمدن طالبان سیستم خدمات حفاظتی از زنان قربانی خشونت فروپاشیده و خانه‌های امن بسته شده‌است. این سازمان طالبان را متهم کرده که بسیاری از خانه‌های امن را غارت و تصاحب کرده‌اند و همچنین در برخی موارد اعضای طالبان کارکنان خانه‌های امن را مورد آزار و اذیت یا تهدید قرار داده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین گفته‌است که طالبان زندانیانی را از زندان آزاد کرده‌اند که به جرم خشونت علیه زنان محکوم شده‌‌بودند.

عفو بین‌الملل گفته‌است که در حال حاضر قربانیان خشونت، کارکنان پناهگاه‌ها، وکلا، قضات، مقامات دولتی و سایر افرادی که در خدمات حفاظتی زنان دخیل بودند، اکنون در معرض خطر خشونت و مرگ هستند.

اگنس کالامار؛ دبیر کل عفو بین‌الملل گفت: «زنان و دخترانی که از خشونت مبتنی بر جنسیت بازمانده‌اند اساساً در افغانستان رها شده‌اند…شبکه حمایتی آن‌ها از بین رفته‌است و پناهگاه‌های‌شان ناپدید شده‌است.»

عفو بین‌الملل افزوده که برای محافظت از زنان و دختران در برابر خشونت، طالبان باید اجازه بازگشایی خانه‌های امن و بازگرداندن سایر خدمات حفاظتی برای بازماندگان خشونت و احیای وزارت امور زنان اطمینان دهند.

این سازمان از جامعه بین‌المللی خواسته‌است که بودجه‌ای فوری و درازمدت را برای چنین خدمات حفاظتی فراهم کند و همچنین بازماندگان و ارائه‌دهندگان خدمات را که در معرض خطر قریب‌الوقوع هستند، تخلیه کند.

عفو بین‌الملل همچنین از جهان خواسته‌است که از طالبان بخواهد که به تعهدات خود در قبال زنان و دختران پایبند باشند.

این در حالیست که تخلیه زنان و افراد آسیب پذیر از افغانستان همچنان ادامه دارد. هرچند سخت‌گیری‌ها در مورد بررسی پرونده کسانی که در افغانستان در معرض تهدید هستند به کندی پیش می‌رود ولی امیدواری برای انتقال زنان آسیب پذیر بیشتر از موارد دیگر است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *