نوزادی که بدون حضور پدر و مادر پناهجویش به خاک سپرده شد

گروهی از مسلمانان روز سه‌شنبه در مرز لهستان و بلاروس جسم بی‌جان یک نوزاد عراقی که پیش از تولد جان خود را از دست داد به خاک سپردند.

به گزازش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز، پدر و مادر این نوزاد پسر در میان کسانی بودند که به امید عبور از مرز لهستان و ورود به اتحادیه اروپا خود را به بلاروس رسانده بودند اما پس از چندین هفته آوارگی حالا در بیمارستان بستری هستند و فرزندشان با نمازی که یک امام جماعت مسلمان تاتار بر پیکر او خواند به خاک سپرده شد.

در این مراسم غریبانه چند نفر دیگر از افراد مسلمان بومی حاضر بودند و برای روح این نوزاد طلب آرامش کردند. این مسلمانان از جامعه تاتارهایی هستند که برای قرن‌ها در لهستان زندگی می‌کنند.

الکساندر علی بازاروویچ که امام جماعت این گروه مسلمانان را برعهده دارد می‌گوید مدت زیادی منتظر آمدن پدر و مادر این فرزند شده اما پس از آنکه خبری از آنها نشد، به همراه چندین نفر دیگر از مسلمانان مراسم دفن این نوزاد را انجام داده‌اند. مادر نوزاد تحت شرایط بسیار ناگوار در بیمارستان بستری است و پدرش هم در کمپ پناهجویان حضور دارد

الکساندر علی می‌گوید چند روز پیش یک جوان ۱۹ ساله سوری که او هم پناهجو بود در همین منطقه جان باخت و در قبرستان نزدیک مسجد مسلمانان به خاک سپرده شد.

این امام جماعت در خصوص دفن نوزاد عراقی می‌گوید: «ما فکر می‌کردیم چنین اتفاقی تنها یک بار رخ می‌دهد اما متاسفانه گورستان ما بزرگ و بزرگ‌تر شده است.»

با شدت‌گیری تنش‌های مرزی میان بلاروس و لهستان، کشورهای اتحادیه اروپا اجازه ورود پناهجویانی که عموما از خاورمیانه خود را به بلاروس رسانده بودند نداد. پس از چندین هفته آوارگی برخی از این افراد تصمیم گرفتند به کشور خود باز گردند و برخی دیگر هم به کمپ‌های پناهجویی در بلاروس منتقل شده‌اند. مینسک از مقام‌های اتحادیه اروپا خواسته است برخی از این پناهجویان را بپذیرد و به آنها اجازه ورود دهد اما مقام‌های اتحادیه اروپا از پذیرش این درخواست سر باز زده‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *