امریکا تا پایان سال جاری میلادی عراق را ترک می‌کند

به گفته سخنگوی پنتاگون، وزیر دفاع امریکا در دیدار با همتای عراقی‌اش، تایید کرد که ماموریت نظامی ارتش این کشور در عراق تا پایان سال جاری میلادی، به اتمام می‌رسد.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه رسمی پنتاگون آمده است: آمریکا به تعهدات خود در گفت‌وگوی استراتژیک عراق-آمریکا در ژوئیه 2021 پایبند خواهد بود، از جمله اینکه هیچ نیروی آمریکایی با نقش رزمی در عراق باقی نخواهد ماند.

این بیانیه اما تصریح کرد که نیروهای امریکایی، به دعوت دولت عراق، در این کشور باقی خواهند ماند تا به نیروهای امنیتی عراق کمک کنند.

طبق این بیانیه، لوید آستین، وزیر دفاع امریکا و  جمعه عناد، همتای عراقی‌اش، همچنین به رایزنی در مورد مرحله بعدی ماموریت نظامی امریکا در عراق پرداختند، که بر “مشاوره، معاونت و اشتراک اطلاعات با نیروهای امنیتی عراق برای مقابله با داعش” متمرکز خواهد بود.

آستین، بار دیگر حمله اخیر به محل سکونت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق را محکوم کرده و ابراز امیدواری کرد که دولت جدید عراق، با صلح و آرامش به فعالیت خود ادامه دهد.

دیدار وزرای دفاع دو کشور، در حاشیه کنفرانس بین‌المللی “گفت‌وگوی منامه” در مورد امنیت منطقه‌ای صورت پذیرفت که به صورت سالانه در بحرین برگزار می‌شود.

خبر خروج ایالات متحده از عراق در حالی منتشر می‌شود که چندی پیش عراق از امریکا خواسته بود به حضور نظامی اش در این کشور ادامه دهد‌.

این در حالیست که کاروان نیروهای نظامی امریکا در عراق بارها مورد حملات راکتی و ماین‌های کنار جاده‌ای قرار گرفته‌است.

امریکا شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را حامی این حملات می‌داند.

خروج نیروهای امریکایی از عراق در حالی اعلام می‌شود که خروج امریکا از افغانستان و سقوط دولت اشرف غنی دولت بایدن را تحت فشار قرار داده‌است.

ایالت متحده رهبری عمیلات علیه داعش را در عراق به‌عهده دارد و این عملیات با هماهنگی دولت عراق انجام می‌شود. پایگاه و خواستگاه داعش عراق و سوریه است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *