آنتونیو گوترش امروز از نشست دوحه در باره افغانستان میزبانی می‌کند

امروز در دوحه پایتخت قطر نشستی در مورد افغانستان به میزبانی سازمان ملل متحد آغاز می‌شود و فردا دوشنبه نیز این نشست ادامه خواهد داشت.

استیفن دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد گفته‌است که در این نشست نمایندگان ویژه کشورها، نهادها و ادارات سازمان ملل متحد برای افغانستان و شماری از زنان افغان شرکت خواهند کرد.

به گزارش کابل‌۲۴؛ وزارت امور خارجه قطر روز گذشته گفت که نمایندگان ۲۵ تا ۲۸ کشور برای شرکت در نشست دوحه دعوت شده اند.

لطف‌الله نجفی‌زاده به نمایندگی از فعالان جامعه مدنی و رسانه‌ها، محبوبه سراج، میترا مهران و شاه‌گل رضایی به نمایندگی از فعالان حقوق زن در این نشست اشتراک خواهند کرد.

وزارت امور خارجه ناوقت روز شنبه در اعلامیه‌ای موضع خود را در مورد این نشست اعلام کرد.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی این وزارت در بخشی از این اعلامیه گفته است:

“وزارت امور خارجه به ملل متحد واضح ساخته، در صورتی که امارت اسلامی به حیث یگانه طرف مسئول به نمایندگی از افغانستان اشتراک کند و زمینه برای گفتگوهای واضح به سطح عالی میان هیأت افغانستان و ملل متحد در مورد همۀ مسائل مساعد شود، اشتراک مفید خواهد بود، اما به علت عدم پیشرفت در این زمینه، اشتراک بی نتیجه، از سوی امارت مفید دانسته نشد.”

پیش از این فریدون سنیرلی اوغلو هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان ابراز امیدواری کرده بود که ا.ا.ا تحت رهبری یک هیئت ارشد در این نشست شرکت کنند.

قبل از نشست دوحه، سازمان‌ها، جریان‌های مختلف سیاسی و زنان خواسته اند که به جوانب بی‌طرف فرصت اشتراک در این نشست داده شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *