بنی گانتس از کابینه جنگ نتانیاهو استعفا کرد

بنی گانتس یکشنبه عصر از کابینه جنگ  اسرائیل کناره‌گیری کرد و خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد شد.

بنی گانتس کابینه جنگ اسرائیل را ترک کرد. آقای گانتس با تصریح بر اینکه شخص بنیامین نتانیاهو مانع پیشرفت به سوی پیروزی است از کابینه نخست وزیر اسرائیل جدا شد.

به نقل از یورونیوز؛ انتظار می‌رفت بنی گانتس دیروز این تصمیم خود را رسانه‌ای کند ولی خبر آزادی سازی ۴ گروگان اسرائیلی از دست حماس، اعلام این خبر را به تاخیر انداخت.

بنیامین نتانیاهو ضمن «نابجا» خواندن این تصمیم گانتس گفت که اکنون زمان وحدت بود نه استعفا. نتانیاهو همزمان گانتس را به «کم‌کاری» و «مانع‌تراشی» در برابر اقدامات نظامی علیه حماس متهم کرد.

 

بنی گانتس ضمن «دردآور» توصیف کردن این اقدام خود خواستار برگزاری انتخابات فوری در اسرائیل شده است. نظرات وی بیشتر به نظرات کاخ سفید نزدیک است و خواستار اجرای طرح مبادله اسرا و اعمال آتش‌بس است.

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائيل که به داشتن دیدگاه‌های افراطی شهرت دارد در پی استعفای بنی گانتس از بنیامین نتانیاهو خواست درهای کابیه جنگ را به روی اعضای جدید از جمله خودش بگشاید.

این درخواست پس از رسانه‌ای شدن استعفای بنی گانتس و کنار کشیدن حزب تحت رهبری وی «وحدت ملی» از دولت ائتلافی اسرائیل مطرح شده است.

آقای بن‌گویر در نامه به نخست وزیر اسرائیل تاکید کرده است که «ترکیب کابینه تاکنون فقط شامل وزرایی می‌شد که از خرد مفهومی پذیرفته‌شده ارتش پیروی می‌کردند، در حالی که بقیه افراد نادیده گرفته می‌شدند.»

وی می‌افزاید: زمان آن فرا رسیده که وزیرانی به کار گرفته شوند که «در لحظه نسبت به تصور و دیدگاهی که همه اشتباه بودن آن را قبول دارند» هشدارداده بودند؛ وی در ادامه خواستار اضافه شدن خود به کابینه سه نفره جنگ شده است.

بتسالل اسموتریچ، رئیس حزب «صهیونیسم مذهبی» و وزیر دارایی اسرائیل اما به تندی به بنی گانتس تاخت و تصمیم او را در راستای خواسته‌های حماس، حزب‌الله و ایران توصیف کرد.

وی ابتدا با اشاره به حضور بنی گانتس به مراسم رژه برانکارد که چند ماه پیش در بزرگداشت سربازان اسیر شده در غزه برگزار شده بود نوشت: «بنی! وقتی هشت ماه پیش زیر برانکارد رفتی، کار شجاعانه و درستی انجام دادی و به همین دلیل شایسته قدردانی هستی.»

این وزیر دارای دیدگاه افراطی در دولت نتانیاهو سپس افزود: «اقدام امروز شما اما در جهت برچیدن این انسجام که به دلایل سیاسی صورت گرفته، غیر مسئولانه است.»

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *