بریتانیا «صدها» موشک و پهپاد به اوکراین می‌دهد

بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که در نظر دارد «صدها» موشک و پهپاد تهاجمی به اوکراین تحویل دهد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز دوشنبه برای دیدار با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا به لندن سفر کرده است.

به گزارش کابل۲۴، رئیس‌جمهوری اوکراین روز یکشنبه در برلین و پاریس با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه دیدار کرده بود.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیر بریتانیا درباره تحویل موشک و پهپاد به کی‌یف آمده است: «این کمک نظامی طی ماه‌های آینده همزمان با آماده شدن اوکراین برای تشدید مقاومت در برابر تهاجم نظامی روسیه ارسال خواهد شد.»

سفر اروپایی ولودیمیر زلنسکی در حالی انجام می‌شود که طی هفته‌های گذشته گمانه‌زنی‌های زیادی درباره زمان آغاز عملیات ضدتهاجمی اوکراین صورت گرفته بود.

رئیس‌جمهوری اوکراین هفته گذشته گفته بود که ارتش این کشور به زمان بیشتری در راستای کسب آمادگی برای آغاز عملیات ضدتهاجمی خود نیاز دارد.

با این حال نیروهای اوکراینی از دست یافتن به «اولین موفقیت‌ها» در باهموت و حومه این شهر سخن می‌گویند.

روسیه به کمک شبه‌نظامیان واگنر بخش زیادی از شهر باهموت را تصرف کرده‌ است.

کاخ الیزه یکشنبه شب پس از دیدار سه ساعته امانوئل ماکرون با ولودیمیر زلنسکی اعلام کرده بود که پاریس طی هفته‌های آینده ده‌ها تانک سبک و موتری زرهی به اوکراین تحویل خواهد داد.

فرانسه همچنین متعهد به تحویل سامانه‌های دفاع هوایی به کی‌یف شده است. با این حال جزئیات بیشتری از این کمک‌های نظامی منتشر نشده است.

صدراعظم آلمان نیز روز یکشنبه پس از دیدار با رئیس‌جمهوری اوکراین از اختصاص بسته جدید کمک نظامی به کی‌یف به ارزش دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو سخن گفته بود.

بسته کمک نظامی برلین به اوکراین شامل تانک، سامانه‌های دفاع هوایی در برابر جنگنده‌ها و مهمات می‌شود.

به گفته اولاف شولتس با بسته جدید کمک نظامی به اوکراین ارزش کمک‌های برلین به این کشور به ۱۷ میلیارد یورو می‌رسد.

 

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *