بریتاینا: قطر یکی از هم‌پیمانان استراتژیک ماست

وزیر خارجه بریتانیا در سخنانی پس از دیدار با امیر قطر در دوحه این کشور را هم‌پیمان راهبردی و استراتژیک لندن خواند..

به گزارش کابل۲۴، لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی قطر (قنا) اظهار کرد که دوحه یکی از هم‌پیمانان راهبردی کشورش است.

وی در این باره گفت: روابط میان لندن و دوحه قوی است و روابط دوجانبه میان آنها از ۵۰ سال قبل آغاز شده است اما انگلیس درصدد توسعه بیشتر این روابط است.

تراس گفت‌وگو با مقامات قطر در دوحه را “خوب” و “مثمر ثمر” خواند و خواستار توسعه روابط با این کشور از طریق گفت‌وگوی استراتژیک میان دو طرف شد.

وی در ادامه تاکید کرد که بریتانیا درحال رایزنی با قطر و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به ویژه در زمینه‌های امنیتی و دفاعی است.

وزیر خارجه بریتانیا این اظهارات را پس از دیدار با تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر مطرح کرد.

طبق گزارش خبرگزارس قطر، دو طرف در جریان این دیدار درباره روابط دوجانبه میان دو کشور و چشم‌اندازهای توسعه و تقویت آن رایزنی کردند.

تراس و تمیم بن حمد همچنین آخرین تحولات منطقه و جهان و در راس آنها اوضاع افغانستان را مورد بررسی قرار دادند.

تراس در جریان این دیدار به ایفای نقش قطر در خارج کردن اتباع بریتانیا از افغانستان اشاره کرد و گفت: قطر نقش مهمی در این زمینه ایفا کرد و همچنین از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کند.

پیش از این، امیر قطر اعلام کرده بود که کشورش در ایجاد بزرگترین کریدور هوایی در تاریخ که به خارج کردن هزاران تن با تابعیت‌های مختلف از افغانستان کمک کرد، سهم داشت.
به نوشته روزنامه الشرق قطر، تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در سخنرانی خود از طریق ویدیو کنفرانس مقابل گروه ۲۰ پیرامون افغانستان که در پایتخت ایتالیا برگزار شد، گفت: تیم‌های فنی قطر در آماده سازی مجدد فرودگاه کابل طی ۱۰ روز نقش داشتند. همچنین کشور ما در ایجاد بزرگترین کریدور هوایی در تاریخ که به خارج کردن هزاران فرد و خانواده‌هایشان با تابعیت‌های مختلف از افغانستان کمک کرد، سهم داشت.

امیر قطر تاکید کرد، کشورش اصرار دارد ملت افغانستان از امنیت و ثبات برخوردار باشند. این دو شرط توسعه و آسایش هستند و بر اساس این دیدگاه و اعتقاد ما به حل مسالمت‌آمیز درگیری‌ها مذاکره و حل و فصل درگیری‌ها را اساس سیاست خارجی خود قرار دادیم. ما بر اصرار دائمی خود و موضع ثابت‌مان برای حمایت از ملت افغانستان و حق آنها در زندگی باعزت و تحقق آشتی و همزیستی بین تمام طوایف و اقشار آن تاکید داریم. باید آزادی رفت و آمد در افغانستان تضمین شود. ما همچنان از کشورهایی بوده و هستیم که برای بهبود اوضاع افغانستان تلاش می‌کنند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *