کانادا رسما سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام کرد

دولت کانادا رسما سپاه پاسداران را تحت قانون کیفری این کشور در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد.

«دومینیک لوبلان»، وزیر امنیت عمومی کانادا، روز چهارشنبه ۱۹ جون (۳۰ جوزا) گفت که با این تصمیم دولت کانادا فرماندهان و نیروهای سپاه پاسداران حق ورود به خاک کانادا را نخواهند داشت و در صورت حضور آنان، تحقیق بعمل آمده و در صورت لزوم اخراج خواهند شد.

کابل ۲۴: آقای لوبلان، با متهم کردن جمهوری اسلامی ایران به حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر گفت که تهران تمایل به بی‌ثبات‌سازی نظم بین‌الملل قانون‌محور دارد.

پس ار این، پولیس کاناد اکنون می‌تواند هرکسی را که به صورت مالی و یا مادی از این گروه پشتیبانی کند، بازداشت کند. همچنین بانک‌ها مجازند دارایی‌های این افراد را مسدود سازند.

دولت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا پس از سال‌ها فشار از سوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس۷۵۲، اعضای جامعه ایرانی کانادایی، حزب محافظه‌کار و حزب دموکراتیک جدید مبنی بر تروریستی خواندن تمامیت این گروه شبه‌نظامی، این تصمیم را اتخاذ کرده است. نمایندگان پارلمان کانادا نیز ماه گذشته به اتفاق آرا به این اقدام رای مثبت دادند.

سپاه پاسداران در جنوری سال ۲۰۲۰ پرواز پی‌اس۷۵۲ هواپیمایی اوکراین را بر فراز آسمان ایران سرنگون کرد. در این حادثه ۱۷۵ نفر از جمله ۵۵ شهروند کانادا و ۳۵ شهروند با اقامت دائمی این کشور کشته شدند. از آن زمان تاکنون خانواده‌های قربانیان پیوسته خواستار تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران از سوی دولت کانادا بودند.

پس از سال‌ها تلاش احزاب و خانواده‌های قربانیان، جاستین ترودو در مراسمی که برای چهارمین سالگرد سرنگونی پرواز پی‌اس۷۵۲ برگزار شده بود، به خانواده‌های قربانیان این پرواز گفت که دولت به دنبال راه‌هایی است تا بتواند این موضوع را به صورت «مسئولانه» پیش ببرد.

آقای ترودو در روز هشتم جنوری در این مراسم گفت: «ما می‌دانیم که برای پاسخگو سازی جمهوری اسلامی باید اقدامات بیشتری اتخاذ کنیم و به کار خود ادامه می‌دهیم. از جمله این اقدامات در جستجوی راه‌هایی هستیم که بتوانیم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به صورت مسئولانه در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهیم.»

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *