چین موشک فراصوت با قابلیت هسته‌ای آزمایش کرد

سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که پکن در ماه آگوست موشکی فرا صوت را آزمایش و پرتاب کرده است.  به گزارش کابل۲۴، به نقل از فایننشال تایمز، چین موشکی فرا صوت با قابلیت هسته ای را آزمایش کرده است که پس پرتاب از جو زمین خارج می شود و به دور زمین می گردد و سپس در جو به سمت هدفش سرعت می‌گیرد.

طبق گزارش این نشریه، پنج مقام آزمایش مذکور را تایید کرده اند و این مسئله ثابت می کند که چین دارای قابلیت فضایی پیشرفته ای است که «دولت امریکا را غافلگیر کرده است».

«جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) تاکید کرد که درباره جزئیات این مسئله صحبت نخواهد کرد، اما گفت: ما نگرانی های خود را در مورد توانایی های نظامی که چین به دنبال کردن شان ادامه می دهد، روشن کرده ایم. توانایی هایی که فقط تنش ها را در منطقه و فراتر از آن افزایش می دهد.

وی در ادامه افزود: این یکی از دلایلی است که ما چین را به عنوان چالش شماره یک خود به شمار می آوریم.

گفته می شود آزمایش این موشک در ماه آگوست انجام شده است و همچنین حدود چند ۱۰ مایل در اصابت به هدف خطا داشته است. با این وجود، این مسئله نشان دهنده «پیشرفت شگفت انگیز» چین در زمینه تسلیحات مافوق صوت است. همانهایی که روسیه، امریکا و خود چین روی آن کار می می کنند.

موشک های فراصوت همانند موشک های بالستیک معمولی قابلیت حمل کلاهک های هسته ای را دارند با این تفاوت که سرعت پروازی آنها پنج برابر بیشتر از سرعت صوت است.

برخلاف موشک های بالستیک که برای رسیدن به هدف خود به صورت قوسی به فضا پرواز می کنند، موشک های مافوق صوت در مسیر پروازی پایین تری در جو پرواز می کنند تا به سرعت به هدف برسند.

متوقف کردن یک موشک فراصوت بسیار سخت است چرا که آنها هنگام پروازشان مانورهایی را انجام می دهند تا شناسایی نشوند و اقدامات دفاعی را منحرف سازند.

اخیرا نیز همزمان با افزایش رقابت‌ها و تشدید تنش‌ها در روابط این کشور با آمریکا بویژه بر سر اختلافات در دریای چین جنوبی و جزیره تایوان، اقدام به نمایش تسلیحات و تجهیزات نظامی جدیدی کرده بود.

چین اگرچه فاصله قابل توجهی از نظر آمار و تجهیزات نظامی با امریکا دارد، اما طی چند سال گذشته با افزایش بودجه نظامی تلاش دارد تا فاصله نظامی خود با واشنگتن را به حداقل برساند

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *