روسیه: کشتی نظامی امریکا را از منطقه مان دور کردیم

روسیه اعلام کرد که یکی از شناورهای نظامی این کشور توانسته است ناوشکن نیروی دریایی آمریکا را که قصد داشت روز جمعه و در جریان مانور دریایی مشترک روسیه و چین در دریای جاپان، وارد آب‌های سرزمینی روسیه شود از آن منطقه دور کند.

هنوز هیچ اظهارنظری از سوی ایالات متحده در این باره منتشر نشده است.

به گزارش کابل ۲۴ به نقل از یورو نیوز، بنا بر گزارش وزارت دفاع روسیه، در این روز خدمه یک کشتی ضدزیردریایی روسی به نام Admiral Tributs از طریق سیسم رادیویی به ناوشکن USS Chafee ایالات متحده هشدار داده که وارد منطقه‌ای شده‌اند که «به دلیل برگزاری مانور با آتش توپخانه» برای ناوبری بسته است.

ناوشکن امریکایی نمی‌تواند مسیر خود را تغییر دهد و به جای این کار پرچم‌هایی را نشان می‌دهد که حاکی از آماده شدن برای پرواز هلیکوپتر از روی عرشه‌اش بوده است؛ کاری که به گفته وزارت دفاع روسیه به این معنی بود که نمی‌تواند بچرخد یا سرعت خود را تغییر دهد و به این ترتیب کشتی ضدزیردریایی Admiral Tributs متناسب با مقررات ناوبری بین‌المللی «برای بیرون راندن متجاوز از آبهای سرزمینی روسیه اقدام می‌کند».

ناوشکن نیروی دریایی امریکا سرانجام زمانی که دو کشتی در فاصله‌ای کمتر از ۶۰ متر از یکدیگر قرار داشتند، تغییر مسیر می‌دهد.

بیانیه می‌افزاید که این ماجرا حدود ۵۰ دقیقه طول کشیده و در خلیج پتر کبیر در غرب دریای جاپان روی داده است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که پس از این حادثه وابسته نظامی ایالات متحده را احضار و به او درباره «اقدامات غیرحرفه‌ای» خدمه ناوشکن است که «قوانین بین‌المللی در مورد جلوگیری از برخورد کشتی‌ها در دریا را نقض کرده» هشدار داده است.

این دومین بار در چهار ماه گذشته است که روسیه می‌گوید یک کشتی جنگی عضو ناتو را از آب‌های خود بیرون رانده است. پیش از این در ماه جون، روسیه یک ناوشکن بریتانیایی را به نقض آبهای سرزمینی خود در منطقه کریمه واقع در دریای سیاه متهم کرده بود.

روابط بین روسیه و ایالات متحده در پایین‌ترین سطح از زمان پایان جنگ سرد است؛ اگرچه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور در سخنرانی اخیر خود گفت که وی با همتای آمریکایی‌اش جو بایدن روابط محکمی برقرار کرده است و احتمال بهبود مناسبات وجود دارد

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *