کلودیا شینباوم به عنوان اولین رئیس‌جمهور زن مکزیک انتخاب شد

مقام‌های انتخاباتی مکزیک می‌گویند که شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری مکزیک نشان می‌دهد که خانم کلودیا شینبام با کسب حدود ۵۸ تا ۶۰ درصد آرا، برنده انتخابات ریاست جمهوری شده است.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از فرانس‌پرس؛ خانم کلودیا شینبام ۶۱ ساله و شهردار سابق مکزیکوسیتی است که از سوی آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مستعفی حمایت می‌شود.

کلودیا شینبام در حالی پیروز انتخابات ریاست جمهوری معرفی شد که نوعی تاریخ‌سازی در کشوری است که به داشتن جامعه‌ای مردسالار شهرت دارد و شمار خشونت‌ها علیه زنان به طور کلی در آن بالا است.

کلودیا شینبام با برتری تقریبا ۳۰ درصدی در مقابل رقیب اصلی خود، برنده انتخابات شده است.

سوچیل گالوِز، دیگر زن نامزد انتخابات ریاست جمهوری مکزیک و رقیب او که یک تاجر محافظه‌کار است از هوادارانش خواسته بود که منتظر اعلام نتایج کامل انتخابات بمانند.

هر دوی آنها قول داده‌اند که زندگی زنان را در کشوری بهبود بخشند که یکی از بالاترین آمار زن‌کشی در جهان را دارد.

در مکزیک به انتخاباتی که خانم شینباوم را در مقابل خانم گالوز قرار داد، به عنوان «یک دریا تغییر»‌ برای زنان آن کشور توصیف می‌کنند.

او پیشتر در مصاحبه‌های مطبوعاتی خود گفته بود: «سال‌هاست که مکزیک به عنوان کشور ماچیستا (مردپرست) شناخته می‌شود. با این حال، این واقعیت که اکنون بسیاری از زنان بر مکزیک حکومت می‌کنند، تغییر قابل توجهی را نشان می‌دهد.»

به این ترتیب خانم کلودیا شینبام در اول اکتبر جایگزین آندرس مانوئل لوپز اوبرادور می‌شود.

نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر روز یکشنبه در حالی در بزرگترین کشور اسپانیایی زبان جهان به پای صندوق‌های رای رفتند که به گفته سازمان ملل متحد، روزانه ۹ تا ۱۰ زن در آن قربانی قتل و خشونت‌های مرگبار می‌شوند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *