امیر قطر: در ایجاد بزرگترین کریدور هوایی برای خروج هزاران نفر از افغانستان نقش داشتیم

امیر قطر اعلام کرد، کشورش در ایجاد بزرگترین کریدور هوایی در تاریخ که به خارج کردن هزاران تن با تابعیت‌های مختلف از افغانستان کمک کرد، سهم داشت.

به گزارش کابا ۲۴ به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه الشرق قطر، تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در سخنرانی خود از طریق ویدیو کنفرانس مقابل گروه ۲۰ پیرامون افغانستان که در پایتخت ایتالیا برگزار شد، گفت: تیم‌های فنی قطر در آماده سازی مجدد فرودگاه کابل طی ۱۰ روز نقش داشتند. همچنین کشور ما در ایجاد بزرگترین کریدور هوایی در تاریخ که به خارج کردن هزاران فرد و خانواده‌هایشان با تابعیت‌های مختلف از افغانستان کمک کرد، سهم داشت.

امیر قطر تاکید کرد، کشورش اصرار دارد ملت افغانستان از امنیت و ثبات برخوردار باشند. این دو شرط توسعه و آسایش هستند و بر اساس این دیدگاه و اعتقاد ما به حل مسالمت‌آمیز درگیری‌ها مذاکره و حل و فصل درگیری‌ها را اساس سیاست خارجی خود قرار دادیم. ما بر اصرار دائمی خود و موضع ثابت‌مان برای حمایت از ملت افغانستان و حق آنها در زندگی باعزت و تحقق آشتی و همزیستی بین تمام طوایف و اقشار آن تاکید داریم. باید آزادی رفت و آمد در افغانستان تضمین شود. ما همچنان از کشورهایی بوده و هستیم که برای بهبود اوضاع افغانستان تلاش می‌کنند.

تمیم بن حمد آل ثانی گفت، امضای توافقنامه دوحه بین امریکا و طالبان در ۲۰۲۰ در نتیجه مذاکره بین آن دو بود و این ابتدای راه به سمت آن است که امید داریم به صلح بادوام در افغانستان بینجامد. او یادآور شد، توافقنامه بین آمریکا و طالبان امضا شد و شامل آغاز مذاکره بین گروه‌های افغان و خروج نیروهای ائتلاف از خاک افغانستان بود.

امیر قطر اضافه کرد: تجربه ثابت کرده انزوا و محاصره منجر به تقسیم مواضع و قطب بندی و واکنش‌های تند می‌شود؛ اما مذاکره و همکاری می‌تواند به میانه‌روی و صلح‌های سازنده بینجامد.

او از رهبران گروه ۲۰ و جامعه جهانی خواست با قدرت و حسن نیت گام‌های عملی در قبال افغانستان بردارند که توازن بین حقوق ملت افغانستان در آزادی، عزت و حقوق خود در دستیابی به غذا، دارو و توسعه تضمین کنند.

تمیم بن حمد اشاره کرد، این مساله مستلزم موضع بین‌المللی یکپارچه و طرح نقشه راه برای ترسیم مسؤولیت‌ها و وظایف محوله به دولت موقت افغانستان و انتظارات جامعه جهعانی از آن بدون تحمیل توصیه و سفارش است و در مقابل وظایف و مسؤولیت‌های ما در قبال این کشور و ملتش را توضیح می‌دهد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *