اولین دیوار فولادی بلند اروپا در مرز لیتوانی و بلاروس برای منع ورود پناهجویان

لیتوانی بخشی از دیوار بلند فولادی در مرز خود با بلاروس را کشید تا جلوی ورود مهاجران از خاورمیانه و سایر مناطق به اروپا را بگیرد.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از یورونیوز،اتحادیه اروپا بلاروس را متهم می‌کند که عامدانه مهاجران را تشویق می‌کند تا از طریق این کشور خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا یعنی لهستان، لیتوانی و لتونی برسانند.

بعد از افزایش تنش‌ها میان بلاروس و اتحادیه اروپا بر سر انتخابات مناقشه‌برانگیز این کشور و معرفی دوباره الکساندر لوکاشنکو به عنوان فرد پیروز، روابط میان بروکسل و مینسک تیره و تار شده است.

بلاروس اتهامات اتحادیه اروپا را در خصوص تشویق عامدانه مهاجران بی‌اساس می خواند اما همزمان آقای لوکاشنکو می‌گوید که دیگر مانع عبور مهاجران نمی‌شود.

قانونگذاران لهستان با ساخت دیوار ضد مهاجرتی در مرز با بلاروس موافقت کردند
شمار مهاجران جان‌باخته در مرز بلاروس و لهستان با مرگ یک شهروند عراقی به ۱۰ نفر رسید
بعد از شدت‌گیری بحران مهاجران در اتحادیه اروپا، هر سه کشور هم مرز با بلاروس برای جلوگیری از مهاجران حصارهای فلزی و سیم‌های خاردار در مرز کشیده‌اند. اما لیتوانی شروع به نصب نخستین دیوار فولادی به ارتفاع ۳.۴ متر در مرز خود با بلاروس کرده است.

لیتوانی برای ساخت ۵۰۰ کیلومتر دیوار تا سپتامبر سال آینده مبلغ ۱۵۲ میلیون یورو اختصاص داده است. پشت دیوار هم موانعی با سیم‌های خاردار قرار داده شده تا عبور و ورود مهاجران از مرز این کشور را دشوارتر می‌کند.

بیش از ۴ هزار نفر پناهجو در سال جاری و قبل از ماه آگوست، از بلاروس عبور کرده و وارد لیتوانی شده‌اند. پس از قدرت‌گیری دوباره طالبان در افغانستان در ماه اوت، بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ مهاجر از این مرز عبور کرده و خود را به اروپا رسانده‌اند. از این تعداد حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نفر تنها در ماه اکتبر موفق شدند وارد بلاروس شوند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *