استخراج ۵۰۰ تُن سنگ نفرایت در کاپیسا

رادیو – تلویزیون ملی افغانستان، گزارش داد که در هشت ماه گذشته ۵۰۰ تُن سنگ نفرایت از معدنی در ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا استخراج شده است.

به گفته مسئولان، قرار است این سنگ‌ها به ولایت ننگرهار و سپس به خارج فرستاده شود.

به گزارش کابل۲۴، عنایت‌الله ابلاغ، رئیس معادن و پترولیم کاپیسا گفته‌است که از روند استخراج و فروش سنگ نفرایت این ولایت نظارت دقیق صورت می‌گیرد.

با این حال او مشخص نکرده که سنگ‌های نفرایت استخراج شده قرار است تحت چه شرایطی و به چه کشوری فرستاده شود.

مسئول استخراج معدن سنگ نفرات در ولسوالی تگاب کاپیسا گفته است که عواید معادن به مردم و حکومت تعلق می‌گیرد.

خبرگزاری دولتی باختر، پیش از این در ماه سنبله ۱۴۰۲ گزارش داده بود که مساحت محدوده معدن نفرایت تورغندی تگاب کاپیسا ۷۱ هزار هکتار است.

پیش از این، عنایت‌الله ابلاغ، رییس معادن و پترولیم کاپیسا گفته بود که کار استخراج این معدن روز یک‌شنبه، ۲۶سنبله، در منطقه «تورغندی» ولسوالی تگاب آغاز شده است.

به گفته او، کار استخراج این معدن برای پنج سال به یک شرکت خصوصی واگذار شده است.

مقام‌های محلی گفته بودند که با آغاز کار استخراج این معدن، به بیش از ۶۰۰ تن زمینه‌ کار فراهم شده است.

پیش از این، وزارت معادن و پترولیم از شروع کار استخراج ۹ معدن سنگ معدنی نفرایت در ولایت ننگرهار خبر داده است. به گفته سخنگوی وزارت معادن در حال حاضر استخراج نفرایت در پنج ولایت افغانستان جریان دارد.

سنگ نفرایت معمولا به کشورهای همسایه افغانستان صادر می شود. اما بر بنیاد معومات وزارت معادن و پترولیم بیشترین صادرات این سنگ به کشور چین بوده است.

او گفت از سنگ های قیمتی نفرایت زیور آلاتی مانند گردنبند، گوشواره و ظرف های زینتی ساخته می شود و در ساخت مجسمه ها نیز استفاده می‌گردد.

سنگ نفرایت از سنگ‌های قیمتی در جهان محسوب می‌شود که از آن در ساخت گردن‌بند، گوشواره و ظرف‌های زینتی استفاده می‌شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *