گوترش: طالبان در مورد حقوق زنان خلاف وعده عمل کردند

آنتونیو گوترش؛ دبیرکل سازمان ملل متحد از جامعه بین‌المللی خواسته‌است که پول نقد به اقتصاد افغانستان تزریق کنند تا از سقوط آن جلوگیری شود.

او گفته است طالبان در مورد وعده‌های شان در باره زنان درست عمل نکرده‌اند

وی روز دوشنبه (۱۹میزان) در نیویارک به خبرنگاران گفت: «ما باید راه‌هایی برای کمک به تنفس مجدد اقتصاد پیدا کنیم … و این می تواند بدون نقض قوانین بین المللی انجام شود.»

پس از تسلط طالبان، کمک‌های خارجی قطع و ذخایر ارزی افغانستان در خارج از کشور نیز منجمد شد. در حال حاضر افغانستان با بحران نقدینگی درگیر است.

از سویی هم فقر و گرسنگی روز به روز در حال گسترش است.

دبیر کل سازمان ملل در اظهارات خود بیان کرد که طالبان وعده‌هایی را که به زنان و دختران افغان داده بودند، عملی نکرده‌اند.

او گفت: «من از دیدن وعده‌های نقض شده توسط طالبان به زنان و دختران افغان نگران هستم.»

او از طالبان خواست به وعده‌های خود به زنان و دختران عمل کنند و به تعهدات خود در زمینه حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی پابند بمانند.

میلیون‌ها دختر جوان و نوجوان در سراسر افغانستان منتظر بازگشت به مکتب هستند؛ در حالی که مکاتب پسرانه ماه گذشته به دستور طالبان بازگشایی شد.

این اقدام نگرانی‌هایی را در مورد آینده تحصیل زنان ایجاد کرده‌است. این نگرانی را تشدید کرده‌است که طالبان به حکومت سختگیرانه خود به ۱۹۹۰ بازگردند. در آن دوران، زنان و دختران از تحصیل و کار منع شده بودند

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *