طالبان در کابل زنان معترض را با گازاشک‌آور متفرق کردند

زنان معترض؛ نیروهای طالبان در شهر کابل با استفاده از گاز اشک‌آور اعتراض زنان را متفرق کردند.زنان به کشته‌شدن یک دختر جوان در کابل و مفقودشدن یک زن نظامی در هرات اعتراض کرده بودند.

آنان که امروز (یک‌شنبه، ۲۶ جدی) در مقابل دانشگاه کابل تجمع‌ داشتند، تابلویی را با حاوی پیام‌های «زینب عبداللهی را چرا کشتید؟» «عالیه عزیزی کجا است؟» و «دختران مزار؟» در دست داشتند.

در ویدیوهایی منتشرشده، زنان معترض می‌گویند، طالبان به‌روی آنها گازاشک‌آور پاشیدند.

دیروز نیز گردهمایی زنان در اعتراض به کشته‌شدن زینب عبداللهی توسط طالبان به خشونت کشیده شده‌بود.

زینب عبداللهی؛ دختر جوانی بود که سه روز قبل در یک ایست بازرسی طالبان در منطقه دشت برچی کابل توسط نیروهای این گروه کشته شد. طالبان در این زمینه تاکنون چیزی نگفته‌اند.

زنان معترض همچنین امروز خواستار رهایی عالیه عزیزی؛ مدیر پیشین زندان زنانه هرات از بند طالبان شدند. به گفته آنان طالبان عالیه را زندانی کرده‌اند. عالیه از چهار ماه به این طرف مفقود است و خانواده‌اش نیز می‌گویند، او توسط طالبان بازداشت شده‌است. طالبان اما در این زمینه هم تاکنون چیزی نگفته‌اند.

معترضین همچنین به ناپدید شدن فعالان زن در مزارشریف پس از روی کار آمدن طالبان اعتراض کردند.

آنان مدعی شده‌اند طالبان چندی قبل در ولایت بلخ، بر محل برگزاری تجمع اعتراضی زنان یورش برده و عده‌ای را با خود بردند که تاکنون از سرنوشت‌شان خبری نیست. به گفته معترضان این دختران در زندان طالبان به‌سر می‌برند.
پس از روی کارآمدن دولت طالبان، زنان بارها نسبت به عدم حصور در دولت و موضوعات مختلف اعتراض کرده‌اند.
هرچند خیلی از این اعتراضات در فضای بسته و مکان نا معلوم انجام شده است ولی این اعتراض‌ها در رسانه ها و شبکه های اجتماعی نستبا بازتاب داشته‌است.
زنان پس از روی کارآمدن حکومت طالبان از کاردکردن در ادارات دولتی منع شده اند ولی بدون حضور فزیکی درادارات دولتی معاش دریافت کرده‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *