سازمان بین‌المللی مهاجرت: ۷۹ درصد شهروندان افغانستان آب کافی ندارند

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید که ۷۹ درصد از مردم افغانستان به آب کافی برای آشامیدن، پخت‌وپز، حمام‌کردن و شست‌وشو دسترسی ندارند.

به گزارش کابل۲۴؛ این نهاد روز (چهارشنبه، ۲۵ اسد) در پستی که در پلتفرم ایکس منتشر کرده، نوشته است که عدم دسترسی مردم به آب کافی، نشان‌دهنده‌ی بحران آب و بهداشت در سراسر افغانستان است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته است که در سال ۲۰۲۲ به ۱۶۰ هزار نفر در افغانستان خدماتی در زمینه‌ی دسترسی به آب آشامیدنی و بهداشت ارائه کرده است.

این نهاد گفته است که در سال ۲۰۲۳ برای این‌که بتواند به ۲.۳ میلیون نفر خدماتی در زمینه‌ی دسترسی به آب آشامیدنی و بهداشت ارائه کند، به ۳۳ میلیون دالر بودجه نیاز دارد.

سازمان بین‌المللی مهاجرت با اشاره به بحران آب و بهداشت در افغانستان تأکید کرده است که «زمان در حال از دست‌رفتن است».

در ماه‌های گذشته تصاویری از مناطق کابل منتشر شد که نشان می‌داد ده‌ها نفر برای تهیه‌ی آب آشامیدنی از یک چاه، در صف ایستاده‌اند.

دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا) پیش از این اعلام کرده بود که افغانستان سه سال متوالی است که خشک‌سالی شدید را تجربه می‌کند.

بر اساس آمار این نهاد، افغانستان در میان ده کشوری که با پی‌آمدهای شدید تغییرات اقلیمی مواجه‌اند، در جایگاه چهارم قرار دارد.

عدم استفاده بهینه از آب و ته‌نشین شدن‌ آب‌های زیرزمینی و حفر چاه‌های عمیق از مواردی است که به نبود آب در اکثر مناطق کشور کمک کرده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.