ایران یک شهروند افغانستان را در شیراز اعدام کرد

سازمان حقوق بشر ایران از اعدام‌ دو زندانی از جمله یک مهاجر افغانستان در شیراز خبر داد. به گزارش این سازمان، آنها صبح سه‌سنبه (۱۵ حوت) اعدام شدند.

گفته شده که شهروند افغانستان ایمان نام داشته و به اتهام « قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود.

به گزارش کابل۲۴؛ سازمان حقوق بشر ایران‌ افزوده که‌ فرد دیگر، که مصطفی جمیل صمدی نام داشته و حدود ۴۰ سال داشته، به جرم مرتبط با «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بوده است.

به گزارش این سازمان، فرد سومی هم که برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بوده، با اخذ مهلت یا رضایت به زندان بازگردانده شده است.

اجرای حکم اعدام این دو زندانی تا اکنون در رسانه‌های داخل ایران و منابع رسمی اعلام نشده است.

سازمان حقوق بشر ایران افزوده که شمار زندانیانی که با اتهام‌های مرتبط با «مواد مخدر» اعدام شده‌اند، در چهار سال گذشته به‌طور مستمر و در هر سال افزایش داشته‌، چنانکه در سال ۲۰۲۴ در مقایسه با سال ۲۰۲۳ میلادی ۸۴ درصد افزایش داشته است.

بر پایه آماره این سازمان، در سال ۲۰۲۳ میلادی در ایران ۲۵۶ نفر با اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر اعدام شده بودند، در حالیکه در سال ۲۰۲۴ میلادی ۴۷۱ اعدام با این اتهام به ثبت رسیده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *