ایران: گفت‌وگو میان تهران و کابل برای کنار گذاشتن دالر در تجارت ادامه دارد

محسن کریمی، معاون رییس بانک مرکزی ایران می‌گوید که گفت‌وگوهای ایران و افغانستان برای کنار گذاشتن دالر امریکایی در معاملات دوجانبه ادامه دارد.

خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه، ۲۶ ثور، به نقل از کریمی گزارش داده است که مذاکرات برای اجرای «ریال فراساحلی» در افغانستان ادامه دارد.

به گفته وی، «ریال فراساحلی» با هدف حمایت از فعالان اقتصادی و صادرکنندگان بخش خصوصی ایران استفاده می‌شود.

معاون بانک مرکزی ایران تاکید کرده است: «پروژه کنار گذاشتن دالر امریکایی و استفاده از ریال در مبادلات تجاری خارجی همواره از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران برای خنثی‌‌سازی تحریم‌ها پیگیری شده است.»

پیش از این محمدرضا فرزین، رییس بانک مرکزی ایران اعلام کرده بود که استفاده از «ریال فراساحلی» در مبادلات تجاری این کشور با روسیه، افغانستان و عراق در دستور کار قرار دارد.

این مقام ایرانی خاطرنشان کرده بود که طرح کنار گذاشتن دالر امریکایی در مبادلات تجاری نتایج مثبتی به همراه داشته است.

گفتنی است که واحد پول ایران در این اواخر به‌گونه بی‌پیشینه‌ای ارزش خود را در برابر دالر امریکایی از دست داده است.

ایران گه از سوی امریکا مورد تحریم‌های شکننده قرار دارد با کمبود دالر و سقوط ارزش واحد پولی این کشور در برابر دالر و افغانی سقوط کرده‌است.

قبلا گزارش‌های از قاچاق دالر از کشورهای عراق و افغانستان برای کمبود دالر در ایران نیز گزارش شده‌بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *