آموزش و پرورش ایران: افغان‌ها در ایران به‌عنوان معلم استخدام نخواهند شد

علی فرهادی، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش ایران گزارش‌ها درباره جذب مهاجران افغانستان به‌عنوان آموزگار در مراکز آموزشی این کشور را تکذیب کرد.

آقای فرهادی گفت: «به هیچ وجه اتباع افغانستان به‌عنوان معلم در مدارس کشورمان جذب نشده‌ و نخواهند شد.»

کابل ۲۴: پیش از این اظهارات سخنگوی وزارت آموزش و پرورش ایران در زمینه آمادگی این وزارت برای جذب معلمان افغان در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت.

پرویز پرستویی، بازیگر سینمای ایران در یادداشتی در شبکه اجتماعی اینستاگرام به نقل از علی فرهادی نوشته بود: «اگر از بین اتباع افغانستانی کسی توان معلمی دارد استقبال می‌کنیم.»

آقای پرستویی با کنایه به سخنگوی وزارت آموزش و پرورش نوشته بود: «آقایان شما که اینقدر به فکر مردم مظلوم کشورهای همسایه هستید، چرا تحصیلکرده هموطن کُردمان با مدرک کارشناسی ارشد به علت عدم پرداخت شهریه برای ادامه تحصیل و اخذ دکتری تحصیل اش را رها کرده وکولبری می‌کند.»

علی فرهادی در واکنش به این یادداشت سینماگر ایرانی، گفت وزارت آموزش و پرورش ایران «اصلا معلم افغانستانی ندارد.»

آقای فرهادی توضیح داد: «چنانچه بی‌سوادی در بین اتباع افغانستانی وجود داشته باشد، باسوادان افغانستانی می‌توانند به صورت جهادی ـ تاکید می‌کنم به صورت “تدریس جهادی”ـ به آن‌ها آموزش دهند.»

به گفته علی فرهادی، جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست برای جلوگیری از بازماندن دانش‌آموزان افغان از تحصیل، برای آن‌ها فضا و تجهیزات آموزشی را فراهم کرده‌است.

در چند روز اخیر توییت‌های متعددی از کاربران افغان و ایرانی در این باره منتشر شده‌است.

چندین کاربر افغان در ایران که معلم زبان بودند گفته اند بعد از اینکه شاگردان ایرانی آنها متوجه شده‌اند معلم آن‌هت مهاجر افغان هستند از حضور در صنف‌های درسی خودداری کرده‌‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *