وزیر داخله ایران: دومین مهاجم انتحاری کرمان هم احتمالا تاجیکستانی است

احمد وحیدی وزیر داخله ایران روز چهارشنبه گفت که یک مهاجم انتحاری انفجارهای مرگبار کرمان شهروند تاجیکستان بود و «احتمال زیاد وجود دارد که [مهاجم] دومی هم تاجیکستانی باشد.»

پیشتر بعد از حمله مرگبار کرمان هم وزارت اطلاعات ایران اعلام کرده بود یک مهاجم انتحاری کرمان شهروند تاجیکستان است.

به‌گزارش کابل ۲۴؛ تاجیکستان هنوز به صورت رسمی در این مورد واکنش نشان نداده است. سفارت تاجیکستان در تهران از وزارت خارجه ایران خواهان ارایه جزییات بیشتر در مورد هویت مهاجمان انتحاری کرمان شده است.

وزیر داخله ایران به خبرنگاران گفت که مهاجمان انتحاری بصورت غیرقانونی از مرزهای یکی از کشورهای همسایه وارد ایران شدند.

او از هیچ کشور همسایه ایران نام نبرده است اما تنها از افغانستان روزانه صدها مهاجر بصورت قاچاقی وارد ایران می‌شوند.

برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که مهاجمان از مرز پاکستان و ایران وارد این کشور شده‌اند.

احمد وحیدی مانند دیگر مقام‌های ایرانی، امریکا را متهم کرد که برای ضربه زدن به ایران داعش را در عراق و سوریه توسعه داده است.

داعش بعد از سال ۲۰۱۴ مناطق وسیعی در عراق، به خصوص در مناطق سنی‌نشین را به دست گرفت و تهدیدی برای بغداد شد که تهران آن را متحد خود می‌داند.

امریکا و متحدانش برای شکست داعش عملیات نظامی را آغاز کرد و این گروه در سال ۲۰۱۹ آخرین پایگاه خود را در سوریه از دست داد.

داعش در چند سال گذشته در مناطق صحرایی سوریه پناه گرفته و حملات پراگنده‌ای را بر نیروهای حکومت سوریه انجام داده است. این گروه توانسته است که چند حمله انتحاری خونینی در ایران انجام دهد.

ایران که به بهانه مبارزه با داعش لشکر فاطمیون را از قلب مهاجران افغان در ایران تشکیل داد ظاهرا با گذشت چندین سال نتوانسته‌است داعش را در سوریه و عراق ریشه کن کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *