ارزیابی تازه از تغییر گرایش سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتل

ارزهای دیجیتل، روز یکشنبه و با انتشار پیش‌بینی بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی مورگان در خصوص افزایش گرایش سرمایه‌گذاران به معاملات آتی اتریوم به جای بیت‌کوین روندی تازه به خود گرفت.

قیمت بیت‌کوین پس از آن تا صبح روز جمعه و تحت تاثیر انتشار خبر شرکت توئیتر مبنی بر تلاش برای فراهم کردن انتقال کم‌هزینه بیت‌کوین بین ۳۳۰ میلیون کاربر آن تا ۳۸ هزار و ۳۹۱ یورو صعود کرده بود، تا ۳۵ هزار و ۷۵ یورو سقوط کرد. سقوطی که بیش از همه متاثر از وضع ممنوعیت‌های تازه در چین بود.

نهادهای ناظر بر بازار پول و مبادلات ارزی در چین از جمله بانک مرکزی روز جمعه ۲۴ سپتامبر نقل و انتقال و پرداخت پول به شکل ارز دیجیتل و استخراج آن را ممنوع کرده بودند. بر همین اساس، صرافی چینی هوبی گلوبال(Huobi Global)  که در زمینه ارزهای دیجیتل فعالیت می‌کند، روز یکشنبه اعلام کرد که از روز جمعه پذیرش مشتریان جدید ساکن در چین را متوقف کرده و تا پایان سال جاری نیز با هدف رعایت قوانین جدید وضع شده، ارائه خدمات به مشتریان مقیم چین خود را متوقف خواهد کرد.

فعالان بازار ارزهای دیجیتل پیش‌بینی می‌کنند که ممنوعیت وضع شده در چین می‌تواند ۱۲۸ میلیارد یورو از ارزش هزار و ۴۵۰ میلیارد یورویی بازار جهانی ارزهای دیجیتل بکاهد.

با این حال، قیمت هر بیت‌کوین طی معاملات روز یکشنبه پس از ثبت کف ۳۵ هزار و ۲۲۱ یورویی تا مرز ۳۷ هزار یورو بالا رفت و بازده سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتل پرطرفدار طی پنج روز گذشته به بیش از ۶ درصد رسید اما هنوز با قله ۵۳ هزار یورویی فتح شده در معاملات ماه آپریل گذشته فاصله زیادی دارد.

در چنین شرایطی، بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی مورگان اعلام کرد که مطابق بررسی اخیر محققان این نهاد مالی، سرمایه گذاران بزرگ از معاملات آتی بیت کوین اجتناب می‌کنند و به جای آن به سمت ارز دیجیتل شماره دو جهان یعنی اتریوم گرایش پیدا کرده‌‌اند. بدین ترتیب قیمت هر اتریوم در داد و ستدهای روز یکشنبه ۴.۴۹ درصد افزایش پیدا کرد و از مرز دو هزار و ۵۰۰ یورو گذشت و بازده پنج روزه آن نیز به ۹.۲۷ درصد رسید.

کارشناسان جی‌پی مورگان پیش‌بینی‌ کرده‌اند که روند فزاینده استقبال از اتریوم حتی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک ارزش بازار ۷۰۰ میلیارد یورویی بیت‌کوین را متاثر کند و بر بهای آن تاثیر بگذارد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *