پولیس ایتالیا از جعبه‌های شیرینی مسافران ایرانی ۵ کیلوگرم تریاک و شیشه کشف کرد

پولیس ایتالیا می‌گوید اعضای یک باند مواد مخدر را که با سوءاستفاده از مسافران ایرانی اقدام به قاچاق تریاک و شیشه از طریق جعبه‌های شیرینی می‌کرده‌اند، دستگیر کرده است.

به گفته پولیس رم، همدستان این باند در ایران به فرودگاه تهران رفته و به مسافرانی که می‌خواستند به ایتالیا بیایند بسته‌های خوراکی نظیر سوهان و گز را داده و می‌گفتند: «آیا می‌توانید این‌ها را به دست یکی از دوستانم در رم برسانید؟».

به گزارش کابل۲۴ به نقل از نشریه رپوبلیکای ایتالیا این افراد در یک نوبت به گردشگران و دانشجویان ایرانی که عازم سفر بودند، ۱۲۰ یورو در ازای حمل ۵ بسته شیرینی به ظاهر بازنشده پرداخت کرده‌اند.

مسافران به این ترتیب بدون اینکه خود بدانند، همچون یک پیک مواد مخدر اجناس را به ایتالیا می‌آوردند.

مقامات پولیس می‌گویند تحقیقات اولیه درباره این باند قاچاق در پی دستگیری یک شهروند بنگلادشی به اتهام حمل ۵۳۰ گرم شیشه در جون ۲۰۲۱ در رم آغاز شد و ماموران توانستند بعد از سال‌ها با ردیابی سرنخ‌ها رهبر این باند را دستگیر کنند.

طبق اعلام مقامات دادستانی ایتالیا، رئیس این باند قاچاق مواد مخدر یک شهروند ۵۲ ساله ایرانی با سابقه ۲۵ سال اقامت در ایتالیا به نام «فرشید نکوئی شهرکی» بوده که با کمک همسرش که او نیز ایرانی است اقدام به این کار می‌کرده‌ است. آقای نکوئی به دلیل ارتکاب جرمی مشابه در گذشته در حبس خانگی قرار داشته است.

بر اساس گفته پولیس، این باند در مجموع ۲۱ کیلوگرم شیشه و ۳ کیلوگرم تریاک را طی هشت ماه اخیر از این طریق به ایتالیا قاچاق کرده‌اند.

طبق اظهارات منتشر شده، آقای نکوئی در مورد استفاده از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در ایتالیا به عنوان پیک مواد مخدر گفته است: «بچه‌های سال اولی خیلی خوب هستند، دردسری ایجاد نمی‌کنند.»

بنابر اعلام پولیس این فرد با استفاده از ویزای کاری که به عنوان «نانوا» دریافت کرده بود، یک شبکه بین‌المللی از خریداران و دلالان مواد را تشکیل داده بود.

وی به همراه همسرش جنس‌ها را با استفاده از کارگران ارزان‌قیمت فیلیپینی و بنگلادشی در انبارها نگه داشته و پس از تقسیم به قطعات کوچک‌تر برای خرده‌فروشی به بازار عرضه می‌کرد.

در جریان تفتیش خانه این زوج ۳ کیلوگرم شیشه و ۱.۵ کیلوگرم تریاک که به طرز ماهرانه‌ای در ته کاذب بسته‌های سالم شیرینی ایرانی جاسازی شده بود کشف و ضبط شد.

به گفته پولیس، ۲۵ هزار یورو پول نقد نیز از خانه این زن و شوهر به دست آمد که گمان می‌رود عواید حاصل از فروش مواد مخدر باشد.

در جریان عملیات پولیس که با دفتر دادستانی رم هماهنگ شده بود، ۵ نفر بازداشت شده و ۱۳ نفر به اتهامات قاچاق بین‌المللی و همچنین خرید و فروش و واردات مواد مخدر تحت بازجویی قرار گرفته‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *