خامنه‌ای مسؤولان طالبان را “محترم” خطاب کرد

رهبر ایران  انفجارهای اخیر در مساجد افغانستان را «تاسف‌بار» و «گریه‌آور» خواند و گفت: «امریکایی ها صراحتا بیان کرده بودند ما داعش را ایجاد کردیم.»

به گزارش کابل۲۴ بهدنقل از یورونیوز، علی خامنه‌ای از رهبران گروه طالبان تحت عنوان «مسئولان محترم کنونی» افغانستان یاد کرد و از آنها خواست تا با حضور در مراکز و مساجد شیعیان و تشویق اهل سنت به شرکت در اجتماعات مشترک مانع از حمله به مساجد شیعیان شوند.

رهبر ایران بیان کرد که در افغانستان، “یکی از راه‌های جلوگیری از حوادث، حضور مسئولان کنونی این کشور در مراکز و مساجد و یا تشویق اهل سنت به حضور در اجتماعات مشترک است”.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، دو مسجد شیعیان در قندهار و قندوز در دو جمعه متوالی هدف حملات مرگبار قرار گرفت که در نتیجه بیش از ۱۰۰ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.

مسئولیت این حملات را گروه داعش به عهده گرفته‌است.

این گروه اخیرا همچنین تهدید کرده که به حملات خود علیه اماکن مذهبی شیعیان در افغانستان ادامه می‌‌دهد.

در همین حال طالبان می‌گویند، تهدید داعش در افغانستان جدی نیست و “امارت اسلامی” امنیت مساجد را تامین می‌کند.

خامنه‌ای در حالی مسئولان طالبان را محترم خطاب میکند که سران این گروه امروز اعلام کرده اند که در نشستی که قرار است در تهران برای افغانستان برگزار می‌شود شرکت نمی‌کنند.

پیش از این یکی از مقام‌های طالبان رییس جمهوری ایران چشم سفید خوانده بود. ابراهیم رئیسی رییس جمهوری ایران گفته بود که در افغانستان باید انتخابات برگزار شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *