انتقاد شدید محمود عباس از سخنان علی خامنه‌ای

محمود عباس، رئيس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به اظهارات تازه علی خامنه‌ای می‌گوید مردم فلسطین به جنگ‌هایی نیاز ندارند که در خدمت آزادی و استقلال آنها نباشد.

در بیانیه‌ای دفتر آقای عباس پس از سخنرانی امروز آقای خامنه‌ای که روزنامه تایمز اسرائیل منتشر کرد آمده است:

«این اظهارات به‌وضوح هدفشان قربانی کردن فلسطینی‌هاست که به استقرار کشور مستقل فلسطینی منجر نمی‌شود.»

اظهارات محمود عباس پس از آن مطرح می‌شود که علی خامنه‌ای روز دوشنبه در یک سخنرانی خود گفته بود که حمله حماس به اسرائيل درست در لحظه‌ای اتفاق افتاده که منطقه به آن نیاز داشت.

کابل ۲۴: خامنه‌ای همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود در سالگرد مرگ روح‌الله خمینی گفت: «پیش‌بینی ۵۰ سال قبل امام درباره فلسطین، به تدریج در حال تحقق است و عملیات معجزه‌آفرین طوفان‌الاقصی با باطل کردن نقشه وسیع دشمنان برای تسلط بر منطقه و جهان اسلام، رژیم صهیونیستی را در مسیر اضمحلال قرار داده و در پرتو ایستادگی ایمانی و تحسین‌برانگیز مردم غزه، رژیم اشغالگر در مقابل چشم جهانیان در حال ذوب شدن است.»

در مقابل اما محمود عباس می‌گوید طرح چنین اظهاراتی آشکارا با هدف «قربانی کردن فلسطینی‌ها» صورت می‌گیرد و کمکی به تشکیل کشور مستقل فلسطین نخواهد کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای پس از حمله حماس به اسرائیل، دخالت ایران را رد کرده و آن را «کار فلسطینی‌ها» دانسته بود:

«‏ما از فلسطین دفاع می‌کنیم؛ پیشانی و بازوی طراحان مدبر و هوشمند جوانان فلسطین را می‌بوسیم اما ‏این کار، کار خود فلسطینی‌هاست.»

خامنه‌ای همچنین در ادامه صحبت‌های خود مذاکرات صلح را «سازش» خوانده و از فلسطینی‌ها خواسته بود به آن دل بندند. او در ادامه گفت: «برنامه‌ای برای تغییر معادله در منطقه از سوی امریکا، صهیونیست‌ها و پیروان آنها در برخی از کشورهای منطقه طراحی شده بود که با حمله حماس تمام این معادلات به هم خورد.»

به صورت کلاسیک جمهوری اسلامی روابط خوبی با تشکیلات خودگردان فلسطین که به راه حل سیاسی برای حل مناقشه فلسطین و اسرائيل اعتقاد دارد نداشته و برعکس مقام‌های جمهوری اسلامی همواره از گروه‌های شبه نظامی چون حماس و جهاد اسلامی حمایت کرده‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *