وزیر مهاجرین: تیم‌های ملکی و نظامی به مناطق سیلاب‌زده فراخوانده شده‌اند

وزیر امور مهاجرین در سفر به بغلان گفت که تیم‌های کاری تمام نهادهای نظامی و ملکی برای ارائه خدمات به مناطق سیلاب‌زده فراخوانده شده‌اند.

خلیل‌الرحمان حقانی از همه تاجران و نهادهای خیریه خواست تا به خانواده‌های آسیب‌پذیر کمک کنند.

به گزارش کابل‌۲۴، وزارت امور مهاجربن گفت که حقانی به خانواده‌های آسیب دیده اطمینان داده است که برای کمک در کنار آنها ایستاده است.

سیلاب‌های اخیر در ولایات مختلف افغانستان، تلفات جانی و خسارات مالی هنگفتی برجای گذاشته است.

راشد خان، بازیکن کریکت افغانستان یک‌ونیم میلیون افغانی به آسیب‌دیدگان بغلان کمک کرده است. جاوید افریدی، تاجر پاکستانی و مدیر عامل تیم کریکت در پشاور، نیز حدود ۳۵ هزار دالر به سیلاب‌‌زدگان بغلان، بدخشان، غور و هرات کمک کرده است.

هلال احمر ایران نیز اعلام کرده است که در صورت تمایل جانب افغانستان آماده کمک به سیل‌زدگان افغانستان است.

وزارت امور مهاجرین اعلام کرد که بر اثر جاری شدن سیلاب در ولسوالی‌های مرکزی و برکه بغلان، تاکنون ۳۱۵ تن جان باخته و ۱ هزار و ۶۳۰ تن زخمی شده‌اند.

منابع محلی می‌گوید که در اثر این سیلاب‌ها هزاران خانه نیز ویران و آسیب دیده است.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان گفته است که بربنیاد گزارش‌ها، ۲۴۰ تن در اثر سیلاب در این کشور جان باخته‌اند که از این میان ۵۱ تن آنان کودکان هستند.

یونیسف روز یک‌شنبه، ۲۳ ثور، با نشر گزارشی نوشته است که شماری هم در نتیجه این رویداد زخمی شده‌اند و انتظار می‌رود آمار افزایش یابد.

به گفته این نهاد، بیش‌تر تلفات در ولایت بغلان گزارش شده است، جایی‌که باران شدید حدود سه هزار خانه را ویران کرد، زمین‌های کشاورزی را آسیب رساند، دام‌ها را از بین برد، مکتب‌ها را رخصت کرد و به مراکز صحی نیز آسیب رساند.

یونیسف اضافه کرده است که افغانستان در میان ۱۰ کشور آسیب‌پذیر در برابر تغییرات اقلیمی قرار دارد و با تغییر آب و هوایی شدید، به‌ویژه خشکسالی، سیل و توفان‌ها تلفات جانی و خسارات قابل توجهی به زیرساخت‌ها وارد می‌شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *