بیش از ۱۳ میلیون نفر در جهان در اثر بیماری کرونا جان باخته‌اند

سازمان جهانی صحت می‌گوید که کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ یکی از سه علت اصلی مرگ‌ومیر در جهان بوده است.
به گزارش این سازمان، بیش از ۱۳ میلیون نفر در اثر این بیماری ک جان باخته‌اند.

کابل ۲۴: سازمان جهانی صحت روز جمعه، ۴‌ جوزا، نوشت که کووید-۱۹ در بیشتر مناطق یکی از عوامل اصلی مرگ‌ومیر بوده است.

این بیماری همه‌گیر در ایالات متحده امریکا عامل درجه‌یک مرگ‌ومیر بوده است. این سازمان در مورد دو عامل دیگر مرگ و میر توضیحی نداده است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی صحت، همه‌گیری کووید-۱۹ امید به زندگی را تقریبا دو سال کاهش داد و یک دهه پیشرفت در بهبود سلامت جمعیت را نیز از بین برد.

با این‌حال با گذشت دو سال از این بیماری، تاکنون کشورهای عضو سازمان  جهانی صحت موفق نشدند بر سر آماده‌سازی جهانی برای مقابله با بیماری‌های همه‌گیر آینده به توافق برسند.

پس از دو سال و با وجود آسیب‌های باقی‌مانده از شیوع کرونا، اختلافات قابل توجهی میان کشورهای عضو این سازمان باقی مانده است.

در اوایل سال جاری ۱۹۴ کشور عضور سازمان جهانی صحت تصمیم گرفتند یک توافقنامه الزام‌آور تهیه کنند تا از تکرار اشتباهات مرگ‌بار و پرهزینه در مدیریت بحران همه‌گیری بیماری‌هایی مانند کرونا در آینده جلوگیری شود.

این ویروس باعث عفونت ریه‌ها می‌شود. نخستین علامت بیماری تب است و سپس سرفه خشک که می‌تواند به مشکلات تنفسی نیز منتهی شود.

دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی (WHO)، گفته است که در زمان شیوع کووید-۱۹، جهان با «آپارتاید واکسن» مواجه بود.

کشورهای در حال توسعه برای دستیابی به واکسنی که کشورهای ثروتمند خریداری کرده بودند، می‌کوشیدند در حالی که بیش از ۱۳ میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را در اثر ابتلای به این بیماری از دست دادند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *