متقی به وزیر خارجه چین جلغوزه هدیه داد

امیرخان متقی؛ وزیر خارجه «امارت اسلامی» در دوحه با وانگ یی؛ وزیر خارجه چین دیدار کرده و با اهدای یک بسته جلغوزه به او، خواستار توسعه تجارت با چین شده‌است.

عبدالقهار بلخی؛ سخنگوی وزارت خارجه طالبان در توییترش نوشته که این دیدار امروز (سه‌شنبه، ۵ عقرب) در دوحه انجام شده و در آن دوطرف، درباره روابط دوجانبه، تجارت و تحصیلات عالی گفتگو کرده‌اند.
وزیر خارجه طالبان به همتای چینی‌اش اطمینان داده‌است که از خاک افغانستان علیه چین هیچ‌گونه استفاده‌ای صورت نمی‌گیرد.

وی از وزیر خارجه چین خواسته تا در زمینه حل مشکلات تاجران افغان اقدام کند و نیز زمینه صادرات سنگ، میوه خشک، جلغوزه و انجیر افغانستان را به چین فراهم کند. گفتنی است که آقای متقی در آغاز دیدار به وانگ یی یک بسته جلغوزه نیز تحفه داده‌است.

امیرخان متقی همچنین از وزیر خارجه چین خواسته تا بورسیه‌های تحصیلی بیش‌تری به دانش‌آموزان افغان اعطا کند.

سخنگوی وزارت خارجه طالبان از قول وانگ یی نوشته که چین متعهد است که در امور داخلی افغانستان مداخله نمی‌کند و در راستای منافع هردو کشور کار خواهد کرد.

او همچنین گفته که چین حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان احترام دارد و در آینده برای ایجاد میکانیزم واحد، دیدارهای بیشتری با طالبان خواهد داشت.

وزیر خارجه چین روز گذشته به دوحه رفت و با ملا عبدالغنی برادر؛ معاون رییس الوزرای طالبان دیدار کرد. در این دیدار روی تقویت دولت و لغو تحریم‌های جهان بر طالبان گفتگو شده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *