نبیل: غنی تلاش دارد تابعیت لبنان را بگیرد

رحمت‌الله نبیل؛ رییس پیشین امنیت ملی و از منتقدان اشرف‌غنی می‌گوید که رییس جمهوری فراری هم‌اکنون در صدد به دست آوردن تابعیت لبنان است.

به گزارش کابل۲۴،آقای نبیل این سخنان را در واکنش به اظهارات نزدیکان اشرف‌غنی مبنی بر این‌که «غنی بازداشت نشده و مصروف بررسی اوضاع افغانستان است» در توییترش نوشته‌است.

محبوب‌شاه محبوب؛ از نزدیکان رییس جمهوری فراری درباره شایعات تحت نظارت قرار گرفتن غنی از سوی امارات توضیح داده و گفته‌است که او در امارات «نظربند» نیست و «در حال بازنگری ویژه ۲۰ سال گذشته افغانستان است». او افزوده‌است: «محمد اشرف‌غنی به دقت اوضاع افغانستان را زیر نظر دارد و همه ملاقات‌ها و تماس‌هایش مطابق معیارهای دیپلماتیک و اصول کشور میزبان سازمان‌دهی می‌شود.»

رحمت‌الله نبیل در واکنش به این اظهارات نوشته‌است: «در حالی که معلوماتی وجود دارد که اشرف‌غنی در صدد به دست‌آوردن تابعیت لبنان است، بیش‌تر از این خرد جمعی را به تمسخر نگیرید.»

او افزوده که عوام‌فریبی اشرف‌غنی مردم افغانستان را بدبخت کرد.

اشرف‌غنی که ریاست دولتی با صدها هزار نیروی نظامی را بر عهده داشت، در ۲۴ اسد امسال و با نزدیک‌شدن طالبان به دروازه‌های کابل از کشور گریخت و چند روز بعد اعلام کرد که در امارات به سر می‌برد. پس از فرار او و ایجاد خلأ قدرت در کشور، طالبان با آن‌که گفته بودند تا رسیدن به یک توافق، وارد کابل نمی‌شوند، وارد شهر شده و کنترل اوضاع را به دست گرفتند.

فرار غنی، فروپاشی ارتش و نهادهای افغانستان و اتهامات دزدی میلیون‌ها دالر توسط وی در روز فرارش، واکنش‌‎های سراسری را برانگیخت؛ اما او بعدا مدعی شد که به خاطر جلوگیری از خون‌ریزی از کشور گریخته و با خود پولی هم نبرده‌است؛ توضیحاتی که نه قناعت مردم و نه قناعت جهان را فراهم کرده و اخیراً بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان گفته که اتهامات دزدی پول توسط آقای غنی را بررسی می‌کند.

دولت غنی همسر اشرف غنی شهروند لبنان است. این در حالیست که این روزها لبنان نیز مثل افغانستان در بحران سیاسی و اقتصادی بسر می‌برد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *