شش شهروند تاجیکستان به اتهام همکاری با داعش در امریکا بازداشت شدند

روزنامه نیویارک پست به نقل از منابع خود گزارش داد که شش شهروند تاجیکستان به اتهام عضویت در شاخه خراسان داعش در سه شهر امریکا بازداشت شدند.

به گفته این نشریه، این شهروندان تاجیکستان در عملیاتی در شهرهای نیویارک، لس آنجلس و فیلادلفیا بازداشت شدند.

کابل ۲۴: دو منبع از اداره مهاجرت ایالات متحده به این روزنامه تایید کردند که این شش نفر پس از هشدار اف‌بی‌آی هفته گذشته دستگیر شدند. آنها شهروندان روسیه نیز هستند.

منابع گفتند که مکالمات مظنون شنود شده و آنها درباره بمب صحبت می‌کردند.

یکی از منابع گفت: «بمب‌گذاری در ماراتن بوستون یادتان است؟ می‌ترسم دوباره چیزی مشابه آن یا حتی بدتر از آن اتفاق بیفتد.»

این افراد در حالی دستگیر می‌شوند که کریس ری، مدیر اف‌بی‌آی در مورد تهدید تروریستی داعش در ایالات متحده امریکا هشدار داده بود.

او پیشتر به شماری از نمایندگان در کانگرس امریکا گفت که تروریستان ممکن است از حمله تروریستی به سالون کنسرتی در مسکو الهام بگیرند و حملات مشابهی را در امریکا سازمان‌دهی کنند.

مدیر اف‌بی‌آی گفته بود که شبکه قاچاق انسان با داعش در ارتباط است و آن‌ها در این مورد شدیدا نگران هستند.

مقامات تاجیکستان ده سال پیش تعداد جنگجویان تاجیک عضو داعش را بالغ بر دو هزار نفر خوانده بودند. گفته می‌شود بعد از شکست داعش در سوریه و عراق، بیشتر تاجیک‌های عضو آن کُشته و یا ناپدید شدند و همسران بعضی از آنها را در همان کشورها محاکمه و زندانی کرده‌اند.

در گذشته دولت تاجیکستان در سه مورد حدود ۳۴۰ نفر از زنان و کودکان تاجیک را از سوریه و عراق به تاجیکستان برگردانده بود.

طی سال‌های اخیر شمار افرادی که به اتهام تماس و همکاری با تروریستان در مرزهای جنوبی امریکا دستگیر شده‌اند، افزایش یافته است.

چنانچه، در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ سی‌وشش نفر به اتهام عضویت در گروه‌های تروریستی بازداشت شده بودند، اما بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ این رقم به ۳۶۲ نفر افزایش یافته است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *