کوریای شمالی یک موشک بالستیک شلیک کرد

مقامات کوریای جنوبی و جاپان اعلام کردند که کره شمالی امروز (سه شنبه) حداقل یک موشک بالستیک از سواحل شرقی خود شلیک کرده است.

به گزارش گابل۲۴ به نقل ازرویترز، فرمانده ستاد مشترک ارتش کوریای جنوبی گفت که یک موشک بالستیک صبح امروز از نزدیکی سینپو پرتاب شد ، جایی که کوریای شمالی زیردریایی ها و تجهیزات آزمایش شلیک موشک های بالستیک زیردریایی (SLBM) خود را نگهداری می کند.

روزنامه کوریای جنوبی جونگانگ ایلبو با استناد به یک منبع نظامی که نامش فاش نشده است ، بدون ارائه جزئیات بیشتر گفته است که احتمالا این آزمایش موشک SLBM بوده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: ارتش ما از نزدیک اوضاع را زیر نظر دارد و در همکاری نزدیک با ایالات متحده وضعیت آمادگی خود را حفظ می کند تا برای پرتاب های احتمالی دیگر آماده شود.

فومیو کیشیدا ، نخست وزیر جاپان ، گفت که این باعث تاسف است که کوریای شمالی در هفته های اخیر یک سری آزمایش موشکی انجام داده است.

وزارت اتحاد کوریای جنوبی گفت که تماس های روتین روزانه با کره شمالی روز سه شنبه به طور عادی انجام می شد و در مورد پرتاب موشک اظهار نظری نکرد. به گفته تحلیلگران موجی از فعالیت ها ، مجموعه راه اندازی های اخیر و همچنین افتتاح یک نمایشگاه نظامی غیرمعمول در پیونگ یانگ طی هفته گذشته نشان می دهد که کوریای شمالی ممکن است پس از نزدیک به دو سال تمرکز داخلی در بحبوحه همه گیری کووید -19 ، امور نظامی و بین المللی را از سر بگیرد.

چاد اوکارول ، مدیرعامل گروه بحران کوریا در توییتر گفت: “آزمایش مجدد موشک های بالستیک توسط کوریای شمالی نشان می دهد که بدترین مشکلات داخلی بین تابستان 2020-2021 ممکن است به پایان برسد.” وی افزود: “پیونگ یانگ تمایل دارد در یک زمان بر یک موضوع بزرگ استراتژیک تمرکز کند ، بنابراین آزمایش مجدد می تواند نشان دهد که ارتش – بعداً سیاست خارجی – اکنون در اولویت قرار دارد.”

لیف-اریک ایزلی ، استاد دانشگاه اوها در سئول گفت ، کوریای شمالی علیرغم مشکلات اقتصادی ، به توسعه ناگهانی موشک ها و گسترش فعالیت های هسته ای خود ادامه داده است. وی گفت: “اکنون که دولت کیم به تدریج محدودیت های مرزی را برای مشارکت خارجی محدود می کند ، همزمان موشک ها را برای پیشبرد نوسازی نظامی خود آزمایش می کند.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک منبع دولتی ، این پرتاب در حالی انجام شد که قرار بود سران اطلاعاتی ایالات متحده ، کوریای جنوبی و جاپان در سئول در مورد مسائل دیگر با کره شمالی دیدار کنند. سونگ کیم ، نماینده ویژه آمریکا در کره شمالی گفت که این هفته برای گفتگو به سئول سفر خواهد کرد. کیم پس از دیدار با همتای کوریای جنوبی خود در واشنگتن روز دوشنبه گفت: “ایالات متحده همچنان به پیونگ یانگ برای ازسرگیری گفت وگوها ارتباط دارد.” وی گفت: “ما هیچ گونه هدف خصمانه ای علیه (کوریای شمالی) نداریم و آماده دیدار بدون پیش شرط با آنها هستیم.”

در همین حال ، نمایندگان صدها شرکت بین المللی و نظامیان بین المللی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی هوافضا و دفاع (ADEX) در سئول جمع شدند. این نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه دفاعی کوریای جنوبی با نمایش هواپیماهای جنگنده نسل بعدی ، هلیکوپترهای تهاجمی ، هواپیماهای بدون سرنشین و سایر سلاح های پیشرفته و موشک های فضایی و طرح های هوافضای غیرنظامی است.

کوریای جنوبی در حال آماده شدن برای آزمایش اولین موشک فضاپیمای داخلی خود در روز پنجشنبه است. اگرچه تحلیلگران می گویند این موشک کره جنوبی کاربردهای بالقوه کمی به عنوان سلاح دارد ، اما بعید است چنین آزمایشاتی در کره شمالی مورد استقبال قرار گیرد ، زیرا از استاندارد دوگانه ای شکایت کرده است که در آن برنامه فضایی اش در خارج از کشور به عنوان جبهه ای برای توسعه موشک های نظامی مورد انتقاد قرار گرفته است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *