تحقیقات رسمی برای استیضاح بایدن آغاز می‌شود

کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا روز سه‌شنبه در پی فشار اعضای جمهوری‌خواه اعلام کرد که از کمیته‌های این مجلس خواسته‌ است تحقیقات خود را برای استیضاح جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آغاز کنند.

به گفته آقای مک‌کارتی، این تحقیقات بر موضوع نفع احتمالی جو بایدن از معاملات پسرش هانتر متمرکز است. با این حال تا کنون هیچ شواهدی مبنی بر این امر کشف نشده است.

به گزازش کابل۲۴ به‌نقل از یورونیوز؛ رئیس مجلس نمایندگان امریکا گفت: «اتهاماتی مبنی بر سوءاستفاده از قدرت، مانع‌تراشی و فساد مطرح شده که نیازمند تحقیقات بیشتر مجلس نمایندگان است. به همین دلیل امروز به کمیته مجلس نمایندگان دستور دادم تا تحقیقات رسمی خود را برای استیضاح جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آغاز کنند. ما بر اساس شواهد پیش خواهیم رفت.»

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان هنوز هیچ‌ شواهدی مبنی بر نفع مستقیم جو بایدن از کسب و کار پسرش در اوکراین یا هرجای دیگر ارائه نکردند.

آن‌ها تنها ادعاهایی را مبنی بر توقف تحقیقات وزارت دادگستری در پرونده‌های مالی هانتر بایدن مطرح کرده‌اند.

یان سمز، سخنگوی کاخ سفید این اقدام آقای مک‌کارتی را «بدترین حالت سیاست افراطی» توصیف کرد و در توئیتی نوشت:

«جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان تحقیقاتی را به مدت ۹ ماه در مورد رئیس جمهوری انجام دادند و به هیچ شواهدی مبنی بر هیچ اشتباهی نرسیدند. هم حزبی‌های خود آقای مک‌کارتی بر این امر معترف‌ هستند.»

آقای سمز همچنین خاطرنشان کرد که کوین مک‌کارتی پیش‌تر گفته بود بدون رای کامل مجلس نمایندگان، تحقیقات استیضاح را آغاز نخواهد کرد.

با توجه به این که برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه گفته‌اند که با این طرح مخالف‌ هستند، هیچ‌ قطعیتی وجود ندارد که آقای مک‌کارتی بتواند همه ۲۱۸ رای لازم برای انجام آن را کسب کند.

دموکرات‌های مجلس نمایندگان این اقدام آقای مک‌کارتی را «بی‌اساس» خواندند.

حکیم جفریز، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان در توئیتی این اقدام را «تاسف‌آور، بی‌ملاحظه و شنیع» خواند و نوشت: «این یک انتقام سیاسی و فاقد هرگونه مبنای واقعی یا قانونی است.»

کوین مک‌کارتی گفت که این تحقیقات به هدایت جیمز کومر، رئیس کمیته نظارت و پاسخگویی به همراه جیم جوردن رئیس کمیته قضایی و جیسون اسمیت رئیس کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا انجام خواهد شد.

مجلس نمایندگان تا ۳۰ سپتامبر مهلت دارد تا برای اجتناب از تعطیلی دولت، لایحه بودجه‌ را به تصویب رساند.

آقای مک‌کارتی سعی دارد با قبول خواسته نمایندگان جمهوریخواه درباره آغاز تحقیقات استیضاح رئیس جمهوری، حمایت آن‌ها را برای تصویب لایحه بودجه جلب کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.