ناروی: به همسگان افغانستان برای پذیرش پناهجویان افغان کمک شود

یان اگلند؛ دبیر‌کل شورای پناهندگان ناروی از جامعه جهانی خواسته‌است که برای حمایت از کشورهای همسایه افغانستان گام بردارند تا این کشورها بتوانند از پناهجویان بیشتر در زمستان سخت پیشرو پذیرایی کنند.او در یک پیام توییتری از میزبانی میلیون‌ها پناهجوی افغان در ظرف چهار دهه گذشته توسط ایران، ستایش کرده‌است.

او نوشته است که کشورهای دیگر نیز باید در “مسئولیت مراقبت و ارایه خدمات” به پناهجویان افغان، شریک شوند.

با سقوط دولت و تسلط طالبان، موجی از مهاجرت از کشور آغاز شده که مقصد اکثر مهاجران، ایران و پاکستان است. در حالی که مرزهای این کشورها بسته است، پناهجویان افغان به صورت غیرقانونی خودشان را به این دو  همسایه می‌رسانند که در شماری از موارد، متحمل مشقت‌های رقت‌انگیز مانند بازداشت، شکنجه، تحقیر، لت‌و کوب و حتی مرگ می‌شوند.

این در حالیست که ایران روزانه ۲ هزار پناهجوی افغان را از مرز «دوغارون» اخراج می‌کند.

مقام‌های ایرانی اعلام کرده‌اند که روزانه حد اقل دو هزار پناهجوی افغان را از مرز دوغارون واقع در منطقه مرزی «تایباد» اخراج کرده و به افغانستان می‌فرستند.

محمدتقی هاشمی؛ مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی ولایت خراسان رضوی ایران که با افغانستان مرز مشترک دارد، به خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گفته که روزانه دست‌کم دو هزار افغانستانی که به طرق غیرقانونی وارد خاک ایران شده‌اند، از مرز دوغارون شهرستان تایباد در شرق این کشور طرد و به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *