پاکستان مرزهای خود با افغانستان و ایران را می‌بندد

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که برای تامین امنیت انتخابات سراسری، مرزهای مشترک این کشور با افغانستان و ایران مسدود خواهد شد.

این وزارت در یادداشتی در ایکس نوشته‌است که این مرزها در روز ۱۹ دلو برای عبور محموله و عابر پیاده به‌خاطر برگزاری انتخابات بسته خواهد شد.

به گزارش کابل۲۴؛ برپایه این یادداشت، رفت‌وآمد از مرزهای پاکستان با افغانستان و ایران از روز جمعه (بیستم دلو) از سر گرفته خواهد شد.

پیشتر مقام‌های گمرک پاکستان اعلام کردند که گذرگاه‌های مرزی این کشور با افغانستان برای ۲۴ ساعت از نیمه‌شب پنجشنبه بسته خواهد شد.

انتخابات پارلمانی پاکستان روز پنجشنبه (۱۹ دلو) برگزار می‌شود و احتمال ناامنی از چالش‌های اصلی آن خوانده شده است.

خبر بستن مرزهای شمالی و غربی پاکستان در حالی اعلام شده که روز چهارشنبه دو انفجار مرگبار در ایالت بلوچستان این کشور جان دست‌کم ۲۲ نفر را گرفت و چندین تن را زخمی کرد.

روز پنجشنبه هشتم فبروری، مردم پاکستان به مراکز رایدهی می روند، تا برای انتخاب اعضای پارلمان های مرکزی و ایالتی آن کشور رای بدهند.

برای اشتراک در انتخابات، بیش از ۱۲۰ میلیون پاکستانی واجد شرایط رای دهی ثبت نام کرده اند.

پارلمان ملی پاکستان۳۳۶ کرسی دارد که از جمله، ۲۶۶ نماینده از طریق رای دهی مستقیم انتخاب می شوند.

از جمله هفتاد کرسی باقیمانده پارلمان ملی پاکستان، شصت کرسی آن برای زنان و ده کرسی دیگر آن برای اقلیت های غیرمسلمان اختصاص داده شده است.

انتخابات روز پنجشنبه در پاکستان در حالی دایر می شود که شماری از فعالان این انتخابات را از قبل ناقص خوانده اند.

چندی پیش ایالت بلوچستان برای تامین امنیت انتخابات سراسری، در این ایالت وضعیت اضطراری اعلام کرد.

نظام سیاسی پاکستان پارلمانی است و حزب یا ائتلاف دارای اکثریت پارلمانی قدرت اجرایی را هم به دست خواهد گرفت. از این نظر انتخابات پارلمانی در این کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *