پاکستان پول طالبان را چاپ می‌کند

مقامات بخش‌های اقتصادی پاکستان در یک نشست گزینه‌هایی را بررسی کرده‌اند که در صورت به‌رسمیت شناخته‌نشدن حکومت طالبان در افغانستان، به عملکرد سیستم بانکی و بخش انرژی این کشور کمک کنند.

چاپ پول افغانستان یکی از مواردی بوده که پاکستان برای آن اعلام آمادگی کرده‌است.روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان گزارش داده‌ که دولت این کشور در نشستی به ریاست عمر ایوب خان؛ وزیر امور اقتصادی، گزینه‌هایی را بررسی کرده که در صورت به‌رسمیت شناخته‌نشدن حکومت طالبان در افغانستان، به عملکرد سیستم بانکی و بخش انرژی این کشور کمک کند.

در این گزارش آمده که اسلام‌آباد در غیاب کمک‌های مالی بین‌المللی و آزادنشدن ذخایر ارزی بیش از ۹ میلیارد دالری بانک مرکزی افغانستان، از همسایه خود حمایت اقتصادی می‌کند.

منابع گفته‌اند که رضا باقر؛ رییس بانک مرکزی پاکستان در این نشست گفته‌است که برای عمل‌کرد روان سیستم بانکی در حکومت طالبان، پاکستان می‌تواند در زمینه چاپ پول به افغانستان کمک کند.

پاکستان تاکنون کابینه سرپرست طالبان را به رسمیت نشناخته‌است. این کشور گفته‌است که برای به‌رسمیت شناختن طالبان، با سایر قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی یکجا گام برمی‌دارد.

اکسپرس تریبیون نوشته که این کمپاین پیشگامانه برای حمایت سیاسی و اقتصادی از طالبان است و پاکستان باور دارد که بی‌ثباتی در خارج از مرزهایش پیامدهای نامطلوبی برای خود این کشور خواهد داشت.

با این حال، منابع به این روزنامه گفته‌اند که در نشست یادشده امکان ارائه‌ پشتیبانی فنی برای اداره بخش برق افغانستان نیز بررسی و تأکید شده‌است که دولت افغانستان برای راه‌اندازی خطوط انتقال انرژی به کمک نیاز دارد.

به دنبال مسدود شدن ذخایر ارزی افغانستان، علاوه بر طالبان، پاکستان نیز به صورت جدی خواستار آزاد شدن این ذخایر از سوی امریکا شده‌است

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *