زلنسکی از بایدن و شی برای شرکت در نشست صلح اوکراین دعوت کرد

ولودیمیر زلنسکی؛ رئیس‌جمهور اوکراین روز یکشنبه (۶ جوزا)، در پیامی ویدئویی از جو بایدن و شی جین پینگ، همتایان خود در امریکا و چین دعوت کرد تا در نشست صلح اوکراین شرکت کنند.

ولودیمیر زلنسکی گفت: «هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی و بدون کمک، چنین جنگی را متوقف کند.»

کابل۲۴: اظهارات زلنسکی در حالی مطرح می‌شوند که حملات روسیه به منطقه خارکیف در شمال شرقی اوکراین همچنان ادامه دارد.

رسانه‌ها گزارش دادند شمار کشته‌شدگان حمله هوایی روسیه به یک فروشگاه ابزارفروشی در خارکیف به ۱۶ نفر افزایش یافته است. ده‌ها نفر نیز در این حادثه زخمی شده‌اند.

روسیه بعد از ظهر شنبه این فروشگاه را که در یک منطقه مسکونی واقع است، با دو بمب هدایت‌شونده هدف قرار داد.

خارکیف که دومین شهر بزرگ اوکراین است در ۲۰ کیلومتری مرز روسیه قرار دارد.

زلنسکی در ادامه پیام ویدیویی خود مسکو را به دروغ‌گویی در جریان مذاکرات با کی‌یف متهم کرد و با تاکید بر اهمیت تلاش‌های بین‌المللی نظیر نشست آتی صلح اوکراین در سوئیس افزود روسیه قادر نخواهد بود رهبران شرکت‌کننده در این نشست را فریب دهد.

زلنسکی یک ویدئو در ایکس (توئیتر سابق) منتشر کرد و گفت که «روسیه توسط مردانی اداره می‌شود که می‌خواهند آتش زدن زندگی‌ها، ویران کردن شهرها و روستاها و محو مرزهای ملی از طریق جنگ را به یک هنجار تبدیل کنند».

رئیس‌جمهور اوکراین که از ابتدای جنگ با روسیه در حال دریافت کمک‌های همه جانبه غرب است، خواستار ادامه کمک‌ها به کشورش شد.

به گفته او، «هیچ ملتی وجود ندارد که بتواند به تنهایی چنین جنگی را بدون دریافت کمک به اتمام برساند. به تعامل «رهبران جهانی» نیاز است»

تاکنون بیش از ۸۰ کشور جهان برای شرکت در نشست صلح اوکراین که روزهای ۲۶ و ۲۷ جوزا در سوئیس برگزار خواهد شد، اعلام آمادگی کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز سوم جوزا گزارش داد که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه آماده توافق آتش‌بس با اوکراین است. بر مبنای توافق مورد نظر مسکو، کی‌یف باید مرزهای کنونی میدان نبرد را به رسمیت بشناسد

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *