قیوم کرزی در امریکا درگذشت

منابع نزدیک به خانواده کرزی تایید کردند که قیوم کرزی، برادر بزرگ حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در ایالت مریلند امریکا درگذشته است.

قیوم کرزی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۴ بود و در تحولات افغانستان پس از ۲۰۰۱ نقش داشت.

کابل ۲۴: منابع نزدیک به خانواده کرزی گفتند قیوم کرزی به دلیل بیماری که عاید حالش شده بود شب چهارشنبه، نهم جوزا، جان خود را از دست داده است.

شماری از رهبران سیاسی افغانستان روز پنجشنبه، دهم جوزا، در تماس تلفنی با حامد کرزی، که در حال حاضر در سفر آلمان است، درگذشت قیوم کرزی را تسلیت گفتند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان که رابطه نزدیکی با حامد کرزی دارد نیز در یادداشت کوتاهی در صفحه رسمی فیس‌بوک خود با خانواده کرزی ابراز همدردی کرده است.

قیوم کرزی، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۳، از اشرف غنی احمدزی، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اعلام حمایت کرد.

قیوم‌کرزی، در سال ۱۹۴۷ در قندهار زاده شد. او در ۲۳ سالگی به ایالات متحده امریکا رفت و در ایالت مریلند امریکا زندگی می‌کرد.

عبدالقیوم‌کرزی بیشتر جوانی خود را در امریکا گذراند. او دانش‌آموخته علوم سیاسی بود.

او بعد از سقوط دوره اول ا.ا.ا در مذاکرات با نیروهای مقاومت و جلب حمایت آن‌ها برای ریاست‌جمهوری حامد کرزی نقش داشت.

قیوم‌کرزی سپس در سال ۲۰۰۴ به عنوان عضو مجلس افغانستان انتخاب شد اما در سال ۲۰۰۸ به دلیل انتقادات از میزان حضور او در مجلس از نمایندگی استعفا داد.

او در سال ۲۰۱۴ خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیدا کرد اما در آخرین لحظات از رقابت‌ها به نفع زلمی رسول کنار رفت.

حامد کرزی از کنار رفتن برادرش از روند انتخابات استقبال کرد و گفت که خود او برادرش را تشویق به کناره‌گیری از مبارزات انتخاباتی کرده اما اینکه قیوم کرزی به نفع کدام یک از دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کنار رفته‌، تصمیم شخصی‌اش بوده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *