موتری که پوتین به کیم جونگ اون هدیه داد جنجال به‌پا کرد

هفته گذشته ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی در یک لیموزین «اوروس» ساخت روسیه نشسته و در پیونگ یانگ به گشت و گذار پرداختند به نمایش بگذارند.

این لیموزین گران‌قیمت که در سال ۲۰۲۴ تنها از آن ۴۰ عدد تولید شده است، توسط رئیس‌جمهور روسیه به کیم جونگ اون اهدا شد.

کابل ۲۴: حالا اما خبرگزاری رویترز در خبری اختصاصی گزارش داده است که بخش قابل توجهی از قطعات این خودروی لوکس از کره جنوبی یا به گفته کیم جونگ اون «دشمن اصلی کوریای شمالی» وارد می‌شود.

این موتر در زمان رونمایی در سال ۲۰۱۸ به عنوان نمادی از قدرت داخلی روسیه در موترسازی و کاهش وابستگی به فناوری و کالاهای وارداتی غربی تبلیغ شد.

با این حال سوابق گمرکی، که به رویت خبرگزاری رویترز رسیده است، نشان می‌دهد شرکت سازنده برای تولید این موتر به منابع غربی متکی است و سالانه میلیون‌ها دالر صرف قطعات وارداتی می‌کند.

این سوابق گمرکی نشان می‌دهند روسیه در حد فاصل سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ تجهیزات و قطعاتی به ارزش دستکم ۳۴ میلیون دالر برای مونتاژ موتورها و موتورسیکلت های اوروس وارد کرده است.

این واردات شامل قطعات بدنه موتر، حسگرها، کنترلرهای قابل برنامه‌ریزی، سوئیچ‌ها، تجهیزات جوشکاری و سایر قطعات به ارزش تقریباً ۱۵.۵ میلیون دالر وارداتی از کوریای جنوبی بود.

قطعات دیگر نیز از چین، هند، ترکیه، ایتالیا و سایر کشورهای اتحادیه اروپا وارد می‌شده است.

سوابق نشان می‌دهد که این واردات حتی پس از تهاجم تمام‌عیار روسیه به اوکراین نیز متوقف نشده و کالاهایی به ارزش تقریبا ۱۶ میلیون دالر، از جمله ۵ میلیون دالر تولید کوریای جنوبی، از فبروری ۲۰۲۲ به روسیه منتقل شده‌اند.

مشخص نیست کدام قطعات خارجی وارد شده در موتری هدیه‌ای به کیم جونگ اون استفاده شده‌است.

موترسازی اوروس در فبروری ۲۰۲۴ توسط ایالات متحده تحریم شد. این شرکت توسط موسسه تحقیقاتی دولتی روسیه «نامی» (NAMI) و کمپنی موترساز روسی «سولرز» (Sollers) پایه‌گذاری شده و توسعه یافته است.

شعبه مرکزی تولید این خودرو در منطقه تاتارستان روسیه، در حدود هزار کیلومتری از مسکو واقع است و قرار است به زودی تولیدات خود را در کارخانه سابق شرکت موترسازی جاپانی تویوتا ادامه دهد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *