صادق زیباکلام پس از رونمایی کتابش به زندان رفت

قوه قضائیه ایران اعلام کرده‌است که حکم زندانی شدن صادق زیباکلام فعال سیاسی و دانشگاهی این کشور قطعی شده‌است.

در پی قطعی شدن برخی احکام پرونده‌های قضایی «صادق زیباکلام»، این فرد جهت اجرای احکام صادره وارد زندان شد.
به گزارش کابل۲۴؛ وی بابت ارتکاب فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۱۸ ماه حبس و ۲ سال محرومیت فعالیت در احزاب، گروه‌های سیاسی و فضای مجازی محکوم شده بود که این حکم قطعی شده است.

صادق زیباکلام 75 ساله استاد بازنشسته علوم سیاسی دانشگاه تهران، تحلیلگر و نویسنده مشهور است. وی مولف بیش از 20 عنوان کتاب است که از مشهورترین آنها “ما چگونه، ما شدیم”، “غرب چگونه غرب شد؟”، “هاشمی بدون رتوش” ، “تولد اسرائیل”، “رضاشاه” ،”شاه کشتار نکرد” و “گرامافون” است.
  روابط عمومی قوه قضائیه ایران خبر زندانی شدن زیباکلام را اعلام کرد و افزود او پرونده های محکومیت او مربوط به مطالبی است که زیباکلام در فضای مجازی منتشر کرده و برسر آنها محاکمه شده است.
زیباکلام قرار بود امروز  یکشنبه با حضور در نمایشگاه کتاب تهران، از کتاب جدید خود به نام ” چرا شما را نمی گیرن و آخرش چی میشه” (انتشارات روزنه) رونمایی کند اما همین امروز، او به زندان رفت.

 

پرونده دوم آقای زیباکلام که حکم آن نیز قطعی شده است، مربوط به فعالیت تبلیغی علیه نظام در خصوص انتشار مطالب غیرمستند و غیرواقعی است. وی در این پرونده به یک سال حبس محکوم شده است.

یکی دیگر از پرونده‌های قضایی زیباکلام که حکم آن قطعی و لازم‌‎الاجرا است، نیز مربوط به نشر مطالب خلاف واقع است که وی در این پرونده به ۶ ماه حبس محکوم شد بود که پس از فرجام ‌خواهی در دیوان عالی کشور، این حکم مورد ابرام قرار گرفته است.

هر ۳ محکومیت صادق زیباکلام قطعی و لازم‌الاجرا است که این احکام امروز اجرا شد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *