عربستان: در صورت تشکیل دولت فلسطین ممکن است اسرائیل را به رسمیت بشناسیم

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی روز سه‌شنبه گفت که چنانچه توافق جامعی در موضوع فلسطین حاصل شود که شامل تشکیل کشوری برای فلسطینی‌ها نیز بشود، آنگاه ممکن است که پادشاهی سعودی اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

به گزارش کابل‌۲۴؛ شاهزاده فیصل بن فرحان که در مجمع جهانی اقتصاد در داووس حضور دارد، در یکی از نشست‌های این مجمع گفت: «ما موافقیم که صلح منطقه‌ای باید شامل صلح برای اسرائیل نیز بشود؛ اما این هدف، تنها از طریق صلح برای فلسطینی‌ها و از طریق ایجاد یک کشور فلسطینی محقق می‌شود.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا عربستان سعودی پس از آن اسرائیل را به عنوان بخشی از یک توافق سیاسی گسترده‌تر به رسمیت می‌شناسد، گفت: «قطعا.»

شاهزاده فیصل افزود که تامین صلح منطقه‌ای آنهم از طریق ایجاد یک کشور فلسطینی «چیزی است که ما با دولت امریکا روی آن کار کرده‌ایم» و تاکید کرد که نقطه شروع رسیدن به یک صلح پایدار و دائمی نیز، برقراری آتش‌بس توسط همه طرف‌های جنگ غزه است.

عربستان سعودی، قدرتمندترین کشور در جهان عرب و خانه مقدس‌ترین اماکن اسلامی، دارای نفوذ مذهبی قابل توجهی در سراسر جهان است.

به همین دلیل پس از برقراری روابط دیپلماتیک با امارات عربی متحده، بحرین و مراکش، توافق برای عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی می‌تواند پاداش بزرگی برای اسرائیل باشد زیرا می‌تواند ژئوپلیتیک خاورمیانه را متحول کند.

با این وجود، دو منبع آگاه با دیدگاه‌های ریاض، به خبرگزاری رویترز گفتند که پس از شروع جنگ اسرائیل علیه حملاس در پی حملات خونین ۷ اکتبر، عربستان سعودی اجرای برنامه‌های مورد حمایت ایالات متحده برای عادی سازی روابط با اسرائیل را متوقف و از اولویت‌های دیپلماتیک خود خارج کرده است.

بلینکن: کشورهای عربی تمایلی به بازسازی غزه ندارند

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز که در نشست داووس حضور دارد، روز سه‌شنبه گفت کشورهای عربی تمایلی به مشارکت در بازسازی غزه ندارند؛ زیرا بر این باورند که این منطقه ممکن است بار دیگر چند سال بعد دوباره ویران شود.

او افزود که با این وجود، این کشورها همچنان بر اهمیت تشکیل کشور فلسطین برای هرگونه حل و فصل مشکلات منطقه‌ای تأکید دارند.

بلینکن که با شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» گفتگو می‌کرد، افزود: «در خاورمیانه معادلات جدیدی در حال شکل گرفتن بود و در جریان آن، همسایگان عرب و مسلمان اسرائیل آماده ادغام اسرائیل در منطقه بودند. با این وجود آنها به همان اندازه خود را متعهد به ایده تشکیل دولت فلسطین می‌دانند.»

وی گفت که هم کشورهای عربی و هم واشنگتن معتقدند که تا زمانی که به این موضوع رسیدگی نشود، نه اسرائیل و نه منطقه صلح، ثبات و امنیت نخواهند داشت.

بلینکن افزود: «کشورهای عربی می‌گویند که “شما باید مسئله فلسطین را حل کنید”. آنها می‌گویند که ما قصد نداریم درگیر کارهایی مانند بازسازی غزه شویم. زیرا یک سال یا پنج سال دیگر دوباره با خاک یکسان می‌شود و سپس از ما می‌خواهند که دوباره آن را بسازیم.»

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *