آغاز مرحله دوم اخراج پناهجویان افغان از پاکستان

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که قرار است پاکستان مرحله دوم اخراج پناهجویان جویان افغان بدون مدرک را از این کشور آغاز کند.

کابل ۲۴: الجزیره روز یک‌شنبه، ۱۰ سرطان، گزارش داده است که احتمالاً در این مرحله حدود ۸۰۰ هزار پناه‌جوی افغان از پاکستان اخراج شوند.

مقام‌های پاکستان تا کنون در این مورد به‌گونه رسمی چیزی نگفته‌اند.

بربنیاد این گزارش، در مرحله نخست اخراج پناهجویان که در ماه نوامبر گذشته آغاز شده بود، دولت پاکستان ۵۴۱ هزار پناهجوی افغان را از این کشور اخراج کرده‌است.

در آن زمان مقام‌های پاکستانی گفته بودند که نزدیک به ۴.۴ میلیون پناهجوی افغان در این کشور زندگی می‌کنند که از این میان حدود ۱.۷۳ میلیون تن آن‌ها بدون مدرک هستند.

فیلیپا کندلر، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR) در اسلام آباد به الجزیره گفته است که پاکستان باید به‌منظور حمایت بین‌المللی از پناهجویان مشخصات آن‌ها را به‌گونه دقیق بررسی کند.

دولت پاکستان ادعا کرده است که پناهجویان افغان را به دلیل دست داشتن در حملات علیه نیروهای امنیتی این کشور اخراج می‌کند.

کندلر با رد این ادعا افزوده است: «آن‌ها [پناهجویان افغان] تنها افرادی هستند که فرار کرده‌اند و نیاز به حفاظت دارند و اگر اتباع افغان در فعالیت‌های تروریستی دست داشته‌اند، باید جداگانه با آن برخورد شود.»

با این حال، پناهجویان افغان از جامعه جهانی و دولت پاکستان خواسته‌اند که به آن‌ها فرصت بیشتر بدهند، تا بتوانند به‌گونه «آبرومندانه» به افغانستان برگردند.

آنان گفته‌اند که پولیس پاکستان شب‌هنگام به خانه‌های‌شان یورش می‌برد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *