شی و مکرون در باره افغانستان گفتگو کردند

رئیس جمهور فرانسه در گفتگوی تلفنی با همتای چینی، علاوه بر بحث پیرامون موضوع افغانستان، مدعی شد که ایران باید فعالیت های به زعم او ناقض توافق هسته ای را متوقف کند.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از گلوبال تایمز، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و شی جینپینگ همتای چینی در گفتگویی تلفنی به بحث و تبادل نظر درباره طیفی از موضوعات از افغانستان، پرداختند.

طبق بیانیه اعلام شده از سوی کاخ الیزه، در رابطه با موضوع افغانستان، تاکید ماکرون بر لزوم مبارزه طالبان با تروریسم و رعایت حقوق زنان بوده است.

ماکرون همچنین در باره ایران افزود تهران باید به فعالیت هایی که ناقض برجام است؛ خاتمه دهد.

علاوه بر این، ماکرون که قرار است در نیمه نخست ۲۰۲۲، ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به عهده بگیرد؛ خواستار تنظیم روابط اقتصادی اتحادیه اروپا-چین بر مبنای تأمین سود متقابل و تضمین دسترسی هرچه بیشتر شرکت های اروپایی به بازارهای چین شد.

همچنین آنگونه که روزنامه «مورنینگ پست» چین نوشته است؛ شی به همتای فرانسوی گفته که اتحادیه اروپا باید استقلال خود را در عرصه سیاست خارجی حفظ کند. این اظهارنظر با توجه به تاکید مکرر «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر لزوم خودمختاری راهبردی از آمریکا به ویژه در عرصه دفاعی، قابل ارزیابی است.

ماکرون هم اظهارامیدواری کرده که توافق سرمایه گذاری اتحادیه اروپا-چین هرچه زودتر از سوی پارلمان اروپا تائید شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *