طالبان: اگر خارجی‌ها می‌خواهند دختران را در مکتب ببیند به ما کمک کنند

مقام‌های وزارت معارف طالبان می‌گویند به‌زودی «خبرهای خوبی» در مورد بازگشت دختران به مکاتب اعلام خواهد شد.وحیدالله هاشمی؛ مدیر برنامه‌ها و کمک‌های خارجی وزارت معارف حکومت طالبان به خبرگزاری رویترز گفته‌است: «انشاءالله ما اعلامیه خوبی برای تمام کشور، برای تمام ملت خواهیم داشت.»

آقای هاشمی افزوده که طالبان‌ متعهد به آموزش دختران است و در حال کار بر روی راه‌هایی برای بازگرداندن آنان به مکاتب است.

او اضافه کرده که هیچ معلم زن از وظیفه برکنار نشده و این «پیام مثبتی» به جهان است.

آقای هاشمی علاوه کرده که بخش معارف مانند سایر بخش‌های دولتی، به دلیل توقف ناگهانی حمایت‌های خارجی پس از فروپاشی دولت به شدت آسیب دیده‌است.

او گفته‌است: «اگر آنها واقعاً می خواهند دختران را در مکاتب ببینند، اکنون باید به ما کمک کنند.»

حدود سه ماه می‌شود که پسران و معلمان مرد به مکتب می‌روند؛ اما دختران بالاتر از صنف شش و زنان معلم خانه‌ نشین شده‌اند.

محدویت بر آزادی زنان یکی از دلایل دانسته می‌شود که تاکنون هیچ کشوری حاکمیت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

 

عفو بین‌الملل اخیرا از طالبان خواسته که فورا به دختران در افغانستان اجازه ادامه تحصیل بدهد.

عفو بین‌الملل افزوده که حق تحصیل یک حق اساسی بشر است و طالبان به عنوان مقامات اداره کننده کشور موظف به رعایت آن هستند.

این سازمان گفته که‌ سیاست‌هایی که در حال حاضر توسط طالبان دنبال می‌شود تبعیض‌آمیز ، ناعادلانه و ناقض قوانین بین‌المللی است.

سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده‌است که طالبان باید فوراً تمام مکاتب متوسطه را به روی دختران باز کنند و به تهدیدها و حملات علیه معلمان و دانش‌آموزان پایان دهند.

پیش از اینزلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان با استقبال از گشایش مکاتب متوسطه و لیسه دختران در برخی ولایات، تاکید کرده که این امر باید فورا در سراسر کشور امکان‌پذیر باشد.گفته می‌شود که مکاتب دخترانه تنها در ولایات بلخ، قندوز و سرپل گشایش یافته است.

خلیلزاد در توییتی نوشته است که بازگشایی مکاتب در تمام افغانستان باید «فوراً امکان‌پذیر شود».

حدود یک ماه است که مکاتب پسرانه و مکاتب ابتدایی دختران به دستور طالبان بازگشایی شده؛ اما دختران صنف ۷ الی ۱۲ تاکنون به مکتب نرفته‌اند.

فعالان این اقدام طالبان را تلاش برای ممانعت دختران از آموزش می‌دانند؛ اما مقام‌های «امارت اسلامی» می‌گویند، هرگز مخالف آموزش دختران نیستند و به‌زودی تمام مکاتب گشایش خواهد یافت.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *