هشدار طالبان درباره عواقب عدم خروج نیروهای خارجی تا اول می

گروه طالبان هشدار داده‌است که در صورت عدم خروج نیروهای امریکایی تا ماه می سال جاری میلادی، مسئولیت عواقب آن به دوش امریکا خواهد بود. این در حالی است که جو بایدن؛ رییس‌ جمهوری امریکا گفته است خروج نیروهای امریکایی در مهلت تعیین‌شده «دشوار» است.ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی گروه طالبان روز چهارشنبه، ۲۷ حوت به خبرگزاری فرانسه گفته‌است: «امریکایی‌ها باید مطابق با توافق دوحه به اشغال خود پایان دهند و همه نیروهای خود را تا اول ماه می از افغانستان خارج کنند. اگر این کار را به هر دلیل یا بهانه‌ای انجام ندهند، مسئول عواقب آن خواهند بود.»

بر اساس توافق‌نامه صلح امریکا و گروه طالبان که در فبروری ۲۰۲۰ در دوحه به امضا رسید، امریکا متعهد شده که نیروهای خارجی تا اول ماه می ۲۰۲۱ از افغانستان خارج می‌شوند. در برابر، گروه طالبان نیز متعهد شده‌است که روابط خود با گروه‌های تروریستی دیگر را قطع کرده و اجازه تهدید امنیت امریکا از خاک افغانستان را ندهد.

خبرگزاری فرانسه گفته‌است که جو بایدن طرفدار خروج نیروهای امریکایی از افغانستان است؛ اما برخی از مقامات ارشد امریکا از این هراس دارند که شتاب در خروج نیروها باعث هرج و مرج بیشتر و افزایش خشونت‌ها در این کشور شود.

رییس جمهوری امریکا خروج سربازان این کشور از افغانستان تا ماه می سال جاری میلادی را دشوار خوانده و در عین حال گفته‌است که خروج کامل ایالات متحده، زمان زیادی را نخواهد گرفت.

بایدن در گفتگو با شبکه ای‌بی‌سی امریکا درباره توافق‌نامه دوحه نیز گفته‌است که «این توافقی نیست که در پی مذاکرات جامع از سوی رییس‌ جمهور پیشین امریکا حاصل شده‌باشد».

اگرچه پیش از این جو بایدن گفته بود که او می‌تواند ضرب الاجل خروج را کنار بگذارد و همچنین توافق‌نامه دوحه را بازنگری می‌کند؛ اما تلاش‌های اخیر امریکا برای تسریع روند صلح نشان می‌دهد که این کشور در تلاش فراهم‌شدن هرچه زودتر زمینه خروج از افغانستان است.

از جانب دیگر مقام‌های امریکایی در مورد پیامد خروج نیروهای خارجی از افغانستان هشدار می‌دهند.

به تازگی جنرال فرانک مک‌کنزی؛ فرمانده ستاد مرکزی ارتش ایالت متحده (سنتکام) گفته‌است که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بدون توافق با گروه طالبان، دولت افغانستان را درگیر جنگ بزرگی خواهد کرد.

پیش از این هم مقامات امریکایی درباره وقوع جنگ داخلی در صورت خروج نیروهای امریکایی از افغانستان هشدار داده‌بودند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *