عبور ده کشتی جنگی روسیه و چین از تنگه جاپان

جاپان می گوید گروهی از شناورهای چین و روسیه برای نخستین بار به طور همزمان از تنگه «تسوگارو» در حدفاصل دریای جاپان و اقیانوس آرام عبور کرده اند.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از رویترز، وزارت دفاع جاپان می‌گوید گروهی متشکل از ۱۰ شناور نیروی دریایی ارتش های جاپان و روسیه اقدام به عبور از تنگه باریکی در حد فاصل جزیره اصلی جاپان و جزیره هوکایدو در شمال این کشور کرده اند.

این نخستین بار است که جاپان درحالی که با دقت رزمایش اخیر چین-روسیه را رصد می کرد، عبور همزمان کشتی های جنگی این دو کشور را از تنگه «تسوگارو» گزارش می دهد که نقطه اتصال دریای جاپان به اقیانوس آرام است.

این تنگه از جایگاهی بین المللی برخوردار است و عبور کشتی های خارجی از جمله شناورهای جنگی از آن بلامانع است. ژاپن هم می گوید طی این اقدام، تجاوزی علیه آب های سرزمینی یا قوانین بین الملل صورت نگرفته است.

رزمایشی که در بازه زمانی ۱۴ تا ۱۷ اکتبر در دریای جاپان به طور مشترک از سوی چین و روسیه انجام شد به لحاظ شمار کشتی های جنگی شرکت کننده در آن، قابل ملاحظه بود و می توان آن را نشانه ای از افزایش سطح همکاری های دو کشور تلقی کرد که به صورت همه جانبه و غیرقابل انکاری رو به افزایش است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *