دادگاه ترامپ را به پرداخت ۴۰۰ هزار دالر به نیویارک‌تایمز محکوم کرد

پس از شکایت ناموفق دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق امریکا از نیویارک‌تایمز و سه تن از خبرنگارانش، یک قاضی در نیویارک، او را محکوم کرد که حدود ۴۰۰ هزار دالر برای جبران هزینه‌های حقوقی به این رسانه و تعدادی از روزنامه‌نگاران تحقیقی‌اش بپردازد.

در ماه می سال ۲۰۲۳ میلادی قاضی رابرت آر.رید با درخواست نیویارک‌تایمز مبنی بر رد شکایت ترامپ علیه این رسانه و روزنامه‌نگارانش موافقت کرد و به این نتیجه رسید که رفتار این رسانه خبری و گروه خبرنگارانش مطابق قوانین ایالت نیویارک بوده است.

به گزارش کابل‌۲۴؛ قاضی پرونده اعلام کرد هزینه‌های قانونی ۳۹۲ هزار و ۶۳۸ دالری که ترامپ موظف به پرداختش شده، با توجه به «پیچیدگی مسایل» و سایر عوامل پرونده، معقول است.

او این دستور را با استناد به اصلاحات اخیر در قانون ضد SLAPP نیویارک و با تاکید بر اعمال آن در دعاوی این‌چنینی صادر کرد.

عبارت SLAPP مخفف «دعوای راهبردی علیه مشارکت عمومی» است. یک اقدام حقوقی که با هدف ارعاب، ساکت کردن یا مجازات افراد و گروه‌ها به دلیل ابراز عقاید یا شرکت‌شان در فعالیت‌های عمومی طرح می‌شود.

هدف از این دعاوی، اغلب «برنده شدن» نیست؛ بلکه فرد شاکی معمولا به دنبال ایجاد بازدارندگی و تحمیل هزینه‌های حقوقی به متهمان، سرکوب آزادی بیان یا دخالتشان در امور عمومی است.

نیویارک تایمز نیز در بیانیه‌ای تصمیم دادگاه برای جبران هزینه‌های حقوقی خود را دفاع از آزادی مطبوعات قلمداد کرد.

دانیل رودس ها، سخنگوی تایمز گفت تصمیم دادگاه پیامی برای افرادی است که می‌خواهند با سوءاستفاده از قانون، خبرنگاران را ساکت کنند.

در مقابل، وکیل ترامپ از تبرئه نیویارک تایمز در این موضوع ابراز ناامیدی کرد و اظهار داشت که آن‌ها مشتاقند تا به ادعاهای خود در شکایت علیه مری ترامپ ادامه دهند.

بر اساس گزارش‌ها، شکایت ترامپ علیه برادرزاده‌اش به اتهام به اشتراک گذاشتن سوابق مالیاتی و نقض توافق‌نامه قبلی، همچنان ادامه دارد.

ترامپ در سال ۲۰۲۱ از روزنامه تایمز و خبرنگارانش به دلیل تحقیقات سال ۲۰۱۸ آنان و افشای امور مالی و مالیاتی خود شکایت کرده بود.

این مجموعه مقالات که ترامپ آن را افشای اطلاعات محرمانه خوانده بود، برنده جایزه پولیتزر شد.

رئیس‌جمهور سابق امریکا مری ترامپ، برادرزاده خود و خبرنگاران این روزنامه را به «دست داشتن در توطئه‌ای خائنانه» برای به دست آوردن اسناد محرمانه متهم کرده بود.

به گفته او، مری ترامپ توافقی قدیمی را نقض کرده است که او را از افشای اسناد منع می‌کرد.

ترامپ همچنین در دعوای حقوقی‌اش سه روزنامه‌نگار نیویارک‌تایمز به نام‌های سوزان کریگ، دیوید بارستو و راسل بوتنر را متهم کرده بود با «طرحی موذیانه» بی‌وقفه برادر‌زاده‌اش را دنبال و او را متقاعد کرده‌اند تا سوابق مالیاتی محرمانه‌ را از دفتر وکیل ترامپ خارج کند.

ترامپ با اشاره به «خسارت قابل توجهی» که متحمل شده خواهان پرداخت غرامت دست‌کم ۱۰۰ میلیون دالری از سوی این رسانه و روزنامه‌نگارانش شده بود

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *