افشاگری وزیر دفاع بریتانیا؛ طالبان با معامله‌ امریکا به‌قدرت رسید

بن والاس؛ وزیر دفاع بریتانیا می‌گوید که طالبان در نتیجه یک معامله و توافق امضا شده با امریکا در افغانستان به قدرت رسیدند.آقای والاس این موضوع را روز چهارشنبه، ۵ عقرب در سخنرانی خود در پارلمان بریتانیا بیان کرد و افزود: «به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان نتیجه یک معامله و توافق امضا شده با دولت آمریکا در سال ۲۰۲۰ بود

به گزارش کابل۲۴، به گفته او، این توافق در پایان مذاکراتی امضا شد که امریکا و طالبان بدون مشارکت دولت افغانستان انجام دادند و در نهایت دست طالبان را برای پیش‌روی در افغانستان باز گذاشت.

او همچنین تصریح کرد که با امضای این توافق موانع طالبان برای قدرت گیری در افغانستان بعد از خروج نیروهای امریکایی تسهیل شد؛ چون مقامات امریکا در آن زمان از مقامات افغانستان ناامید شده بودند.

امریکا در فبروری ۲۰۲۰ توافقنامه دوحه با طالبان را بدون حضور دولت پیشین افغانستان به امضا رساند که بر بنیاد آن، نیروهای امریکایی تا ۱۴ ماه از افغانستان خارج می‌شدند.

بر اساس همین توافق هزاران زندانی طالبان از زندان‌های افغانستان توسط دولت قبلی و با فشار امریکا آزاد شدند که کارشناسان می‌گویند آزادی این زندانیان سقوط دولت را رقم زد.

پس از توافقات امریکا و طالبان جنگ در افغانستان تشدید شد و صدها ولسوالی به دست طالبان افتاد تا این که در ۲۴ اسد امسال، این گروه با تصرف کابل، حاکمیت کل افغانستان را در دست گرفتند و دولت اشرف غنی سقوط کرد.

از طرف دیگر، مقام‌های امریکایی می‌گویند که لجاجت اشرف غنی برای بقای قدرتش سبب شد، طالبان افغانستان را تصرف کنند.

پلوشه نوروزی

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *