نمایندگی اتحادیه اروپا در کابل مجددا بازگشایی می‌شود

روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز در گزارشی نوشته که قرار است اتحادیه اروپا دفتر نمایندگی دیپلماتیک خود را تا یک‌ماه دیگر در کابل بازگشایی کند.این روزنامه بریتانیایی گزارش داده که این اقدام اتحادیه اروپا برای بازگشت دیپلمات‌های کشورهای عضو این اتحادیه پس از حدود ۱۲ هفته از خروج آن‌ها از کابل و افزایش تعاملات اتحادیه اروپا با حکومت طالبان صورت می‌گیرد.

به گزارش کابل۲۴، همچنین گفته می‌شود، بروکسل به دنبال هماهنگی تلاش‌های صورت گرفته برای کمک‌رسانی و ادامه تخلیه شهروندان افغان است.

از سوی دیگر، ذبیح الله مجاهد؛ معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی حکومت طالبان هم به بی بی سی گفته که حکومت طالبان از این اقدام اتحادیه اروپا استقبال می‌کند.

آقای مجاهد گفته‌است: «ما به این اقدام اتحادیه اروپا خیر مقدم می‌گوییم. این اقدام اتحادیه اروپا به نفع و خیر دوطرف خواهد بود، هم اروپا می‌تواند از این ناحیه نفع ببرد و هم افغان‌ها، چون راه برای تعامل دیپلماتیک و همکاری‌ها فراهم می‌شود واعتماد بیشتر می‌شود.»

با این حال، روزنامه فاینشال تایمز به نقل از منابع آگاه گفته‌است که بخش دیپلماتیک اتحادیه اروپا قصد دارد به دیپلمات‌های کشورهای عضو هم امکان دهد در دفتر نمایندگی این اتحادیه در کابل مستقر شوند.

به نوشته این روزنامه، بازگشت برنامه‌ریزی‌شده نمایندگی دیپلماتیک اتحادیه اروپا به کابل در حالی صورت می‌گیرد که قدرت‌های جهانی تلاش می‌کنند درباره نحوه برخورد با رهبران جدید افغانستان راهی پیدا کنند.

اتحادیه اروپا گفته‌است که به دنبال یک رویکرد دقیق در برابر طالبان است و در حالی می‌خواهد با دولت طالبان در تعامل باشد که از به رسمیت‌شناختن آن خودداری می‌کند.

در حال حاضر اکثر کشورهای غربی نمایندگی‌های دیپلماتیک خود را از کابل به دوحه، پایتخت قطر منتقل کرده اند و از این کشور به عنوان واسطه بین کشورهای غربی و طالبان استفاده می‌کنند.

نمایندگان طالبان نیز در چند مورد برای دیدار با نمایندگان اتحادیه اروپا به دوحه رفته اند و بیشتر دیدارها با مقامات سایر کشورها نیز در پایتحت قطر انجام شده‌است.

اتحادیه اروپا ماه گذشته هیاتی را به کابل فرستاد تا امکان فرستادن دیپلمات‌هایش به کابل را ارزیابی کند تا امکان اعطای کمک‌های خود را که حدود یک میلیارد یورو است فراهم کند.

سپردن نگهبانی از ساختمان دفتر اتحادیه اروپا به ماموران امنیتی خصوصی یا نگهبانان اعزامی از کشورهای عضو اتحادیه از مسایل مورد نظر اتحادیه اروپا برای بازگشایی دفتر کابل و توافق طالبان در این زمینه عنوان شده‌است.

اما طالبان با این درخواست مخالفت کرده و گفته‌اند که امنیت سفارخانه‌ها و دفاتر کشورهای خارجی توسط نیروهای «امارت اسلامی» تامین امنیت می‌شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *