کشته شدن رئیسی رئیس‌جمهور و وزیرخارجه ایران تایید شد

با رسیدن امدادگران به محل حادثه بالگرد خبر کشته شدن ابراهیم ريسی و هیات همراه به طور رسمی تایید شد.

کابل ۲۴: وزیر خارجه ایران، امام جمعه تبریز و والی آذربایجان شرقی از دیگر سرنشینان این هلی‌کوپتر بودند.

رئیس هلال‌احمر ایران دقایقی قبل از اعلام رسمی این خبر، گفته بوده بود که آثاری از زنده ماندن سرنشینان در دست نیست.

«شبکه امامت»، رسانه وابسته به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشته شدن رئیسی و همراهانش از جمله محمدعلی آل‌هاشم، نماینده خامنه‌ای در ولایت آذربایجان شرقی را تایید کرد.

تیم‌های نجات و امداد از روز گذشته مشغول شناسایی محل حادثه بودند که این عملیات در نهایت با همکاری ترکیه به سرانجام رسید.

بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی در صورت فوت، عزل، استعفا، و یا غیبت و بیماری بیش از دو ماه رئیس جمهور، معاون اول او با موافقت رهبر اختیارات و مسئولیت‌های او را برعهده می‌گیرد و شورای متشکل از او، رئيس مجلس و رئيس قوه قضائيه موظف هستند شرایطی را فراهم کنند که ظرف مدت زمانی حداکثر ۵۰ روزه رئيس جمهور جدید انتخاب شود.

تاکنون در تاریخ جمهوری اسلامی یک بار محمدعلی رجایی به عنوان رئیس جمهور در سال ۱۳۶۰ کشته شد و پس از آن در همان سال علی خامنه‌ای به عنوان رئیس جمهور جدید به قدرت رسید.

محمد دهقان، معاون حقوقی ابراهیم رئيسی شب گذشته اعلام کرد که قانون اساسی جمهوری اسلامی برای هر شرایطی «راه حل متناسب حقوقی» را پیش‌بینی کرده و مردم نباید نگران باشند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *